Listopadowa podróż

Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej. (Ryszard Kapuściński)

Śmiało można powiedzieć, że całe nasze życie to jedna wielka podróż, i zgodzić się z Mistrzem, legendą polskiego i zagranicznego reportażu, iż nawet nie ruszając się z miejsca i tak podróżujemy.

Podsumowując więc listopad, zapraszamy na podróż po Hetmanie i z Hetmanem. Zaczynamy ją od wspomnień o tych, którzy wyruszyli już w podróż po innych światach, ale zawsze są wśród nas, bo trwają w pamięci żywych.

Kolejny przystanek to też jakby powrót do przeszłości, do czasów odzyskiwania przez Polskę Niepodległości, by uświadomić sobie, że wolność nie jest dana nam na zawsze, a to, co dzieje się obecnie w świecie, niech tym bardziej skłania nas do radosnego celebrowania Narodowego Święta Niepodległości i budowania pozytywnych relacji.

W naszej podroży nie można pominąć stacji o nazwie Olimpiady i Konkursy.

Samo przygotowanie się do udziału w nich, zagłębianie się w różnego rodzaju zawiłości jest swoistą podróżą przez świat nauki. Miło dostrzec sześć osób awansujących do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości. Mogą oni najpierw posurfować po świecie prawniczych kazusów, a w dalszej perspektywie dotrzeć do Warszawy. Do Przemyśla w lutym pojedzie czwórka najlepszych zawodników  z Olimpiady Wiedzy o Prawie. Ci zaś, którzy wzięli udział w etapie międzyszkolnym Olimpiady Przedmiotowej Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego, czekają na ocenę swoich prac i informacje z Rzeszowa o wynikach.  Do Krakowa z kolei na Wydział Chemiczny UJ wybiorą się cztery osoby zakwalifikowane do kolejnego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla Szkół Ponadpodstawowych, organizowanej przez najstarszą polską uczelnię. Kolejne cztery uczennice, zakwalifikowane do rejonu Olimpiady Lingwistyki Matematycznej, będą miały okazję spotkać się w Rzeszowie z innymi fanami języków i „królowej nauk”. Również do stolicy Podkarpacia wybiorą się trzej panowie z 3D, awansujący do etapu rejonowego Olimpiady Statystycznej. Panów z tej samej klasy można też zapytać o to, jak im się biznesowo podróżowało. Wzięli bowiem udział w Mistrzostwach Biznesu i Zarządzania, organizowanych przez firmę Revas we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech. Przez miesiąc prowadzili  firmę turystyczną i współzawodniczyli z prawie dwustoma zespołami ze szkół ponadpodstawowych z całej Polski, zdobywając 44 lokatę w kraju. Miały jeszcze miejsce etapy szkolne olimpiad z j. angielskiego, j. niemieckiego, j. łacińskiego, ekonomii i przedsiębiorczości, ale nie mamy informacji o wynikach.

Często z różnych okazji wyjeżdżamy poza Tarnobrzeg.

À propos jednej z takich  wypraw, to wraz z uczniami 3B zapraszamy do Łodzi na uniwersytecki Wydział Chemiczny. Tam bowiem nasi trzecioklasiści nie tylko poznali teorię zastosowania nanocząsteczek w leczeniu nowotworów, ale też mogli poćwiczyć w laboratorium, tworząc koloidy srebra i złota oraz przygotowując preparaty do mikroskopii elektronowej. Wrócili z przekonaniem, że chemia jest inspirująca, a Łódź gościnna.

Obserwujemy też od wielu już lat, że nasi absolwenci docierają w różne części kraju i świata.

Utrzymują jednak kontakt ze szkołą, zapraszają też do odwiedzin. Inicjatorką wspomnianego wyjazdu do Łodzi była nasza absolwentka, obecnie doktorantka UŁ. Do Warszawy, do Dzień dobry TVN, zaproszony został nasz dawny uczeń, obecnie student współpracujący z Telefonem Zaufania, który słowami swej piosenki zwraca uwagę na problemy dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży i chce przez to powiedzieć, że nikt nie jest sam, gdy pojawiają się trudności. Na przyszłorocznym Konkursie Eurowizji natomiast mamy szansę zobaczyć absolwentkę, która wielokrotnie swym głosem uświetniała szkolne uroczystości, a w przyszłości może mieć szansę zaprezentowania się całemu światu.

Pora teraz zatrzymać się przez chwilę na miejscu i pozostać w rejonie Tarnobrzega.

Tu bowiem trwa Festiwal „Baśniowy Świat” Stanisława Jachowicza. Prawie wszyscy nasi pierwszoklasiści przygotowali prace plastyczne, spośród których nagrodę specjalną zdobyły cztery, a jedna uzyskała wyróżnienie. Rozstrzygnięty wkrótce zostanie też Konkurs Literacki, do którego przystąpiło kilkoro uczniów, wypowiadając się w różnej formie na temat Cudze chwalicie, swego nie znacie.

Podróżowanie i sport często idą ze sobą w parze.

Dwie pary zaś reprezentowały Hetmana w tenisie stołowym w ramach Licealiady, przy czym dziewczęta awansowały do następnego etapu rozgrywek. Również damska drużyna w piłce ręcznej wywalczyła sobie szansę udziału w dalszych zawodach. W dobrym stylu zaprezentowali się nasi pływacy z UKS Hetman, biorący udział w pływackich Mistrzostwach Okręgu Podkarpackiego w Dębicy. Dobrze też pochwalić się sukcesami ogólnopolskimi utalentowanych uczniów. Jeden to młody wokalista, zdobywca I miejsca w  V Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Pamięci Walczącym o Niepodległość oraz laureat XIII Koneckiego Przeglądu Poezja w Piosence – Agnieszka i inni. Drugi to natomiast zawodnik karate, który w rożnych częściach kraju zdobywa wysokie lokaty – w Katowicach na  Mistrzostwach Polski Juniorów i Młodzików Karate Kyokushin zdobył III miejsce, ponadto uzyskał I miejsce w Pucharze Podkarpacia, wyróżnienie dla najlepszego zawodnika turnieju oraz I miejsce w Mistrzostwach Makroregionu Południowego.

Dobrze tymczasem powrócić w szkolne mury.

Tu bowiem wiele się dzieje, a zawdzięczamy to sprawnie działającemu Sejmikowi Uczniowskiemu. Dzięki inicjatywie aktywnych członków SU mogliśmy się świetnie bawić podczas Dnia Postaci z Filmów i Bajek, wędrując w przestrzeń fantazji i podziwiając różnorodność kreacji. Miło też było przytulić małe i duże pluszaki w Dniu Pluszowego Misia. Sejmik zaprosił nas na zdrowe przekąski przygotowane na Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Sejmikowi zawdzięczamy też dobrą zabawę w Strefie Kibica, mogliśmy się poczuć prawie jak w Katarze. Wreszcie najmilsza impreza szkolna, czyli dyskoteka połączona z andrzejkowymi wróżbami, które atrakcyjnie przygotowała klasa 1B. Ależ się działo! Nowemu składowi Sejmiku życzymy kolejnych fantastycznych pomysłów, podobne słowa kierujemy również do dopiero co wybranych reprezentantów Młodzieżowej Rady Miasta. Dbajcie o kulturalne życie w szkole i w mieście!

Nie sposób pamiętać o wszystkim, co się działo w naszym podróżniczym listopadzie.

Ale nie można zapomnieć o akcji Czytaj PL, promującej czytelnictwo wśród młodzieży i dorosłych, chwilach relaksu dzięki spontanicznym Jesiennym Impresjom Muzycznym, ujawniającym artystyczne talenty uczniów i nauczycieli. Również godny pamięci jest Konkurs Hetmanutki, w którym wzięło udział ponad 30 reprezentantów z VI – VIII klas szkół podstawowych oraz szkół ponadgimnazjalnych z województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego. Jego ubiegłoroczna edycja zachęciła zdolnych młodych artystów do pokazania się na hetmańskiej scenie i promowania swych głosów. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Podróżując, mieliśmy okazję trafić jeszcze na ciekawy film, oglądany na Kółku Psychologicznym, jak też na film prezentowany podczas 35 mm Si-Fi, a ponadto podziwialiśmy jesienne widoki i nasze modelki.

Mamy nadzieję, że zaraziliśmy Was, Czytelnicy, bakcylem podróżowania i że nie żal Wam czasu poświęconego na ten artykuł. Co polecamy dalej?

Wskazówki Marka Twaina: Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj!