Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto patriotyczne związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918r. Jest to dzień szczególny, przypominający nam nie tylko o radości z odzyskanej wolności, ale też ukazujący tę powszechną prawdę, że wolność nie jest czymś trwałym, danym raz na zawsze.

Z okazji tego święta w czwartek, w naszej szkole, odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca przypadającą w tym roku 104 rocznicę odzyskania niepodległości. W klimat wydarzeń sprzed 100 lat zgromadzonych wprowadził występ szkolnego chóru Vox Hetmaniae pod kierownictwem pani Joanny Szpyt, który odśpiewał słynną pieśń I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego – „My, Pierwsza Brygada” i popularną piosenkę z czasów I wojny światowej „Przybyli ułani pod okienko”. Pan Dyrektor, Paweł Dobrowolski, w swoim przemówieniu, zwrócił uwagę na potrzebę celebrowania naszej wolności, a poprzez to również budowania wzajemnych relacji, a także wskazał na potrzebę szacunku dla innych, również tych, z których poglądami nie zawsze się zgadzamy. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy 2a i 2d pod opieką wychowawców – pani Renaty Dąbrowskiej i pani Anny Niedźwiedź. Warto podkreślić fakt, że autorami scenariusza byli uczniowie – Dominik Madej, Michał Tutak oraz Iwo Czech, a przedstawienie wyreżyserował Iwo Czech. W roli konferansjerów wystąpili: Julia Tworek i Aleksander Harnik. Na scenie pojawili się: Michał Tutak, Dominika Piejko, Adam Sierant, Kacper Kowalski, Iga Kwarciany, Krzysztof Kos, Kacper Wawer, Jakub Tarkowski, Mateusz Tarkowski, Arkadiusz Małek. Na koniec cała społeczność Hetmana jednym głosem odśpiewała pieśni patriotyczne: “Maszerują strzelcy”, „O mój rozmarynie” i „Wojenko, wojenko”. Dziękujemy młodzieży zaangażowanej w przygotowanie akademii. Podziękowania należą się również zaangażowanym w projekt i wykonanie dekoracji oraz naszym dźwiękowcom – Kacprowi Jareckiemu i Antoniemu Sobolowi, którzy czuwali nad stroną techniczną przedsięwzięcia.