Dlaczego my?






1. Indywidualny profil kształcenia!

Każdy uczeń wybiera sobie do nauki na poziomie rozszerzonym te przedmioty, które go interesują i które planuje zdawać na egzaminie maturalnym. Istnieje możliwość rozszerzania wszystkich przedmiotów ogólnokształcących, z tym że nie wszystkie wybory da się połączyć w planie lekcji. Coraz częściej większość uczniów wybiera matematykę w zakresie rozszerzonym, gdyż wysoki wynik z tego przedmiotu uzyskany na egzaminie maturalnym pozwala dostać się na wiele kierunków, m.in. na medycynę, prawo, różne filologie. Na koniec każdego semestru istnieje również możliwość weryfikacji swojego wyboru, zmianę przedmiotu, rezygnację lub dodanie nowego.

2. Doskonała Kadra Pedagogiczna!

W „Hetmanie” pracują nauczyciele z powołaniem. Prezentują nie tylko wysoki poziom wiedzy merytorycznej, ale też różnorodne zainteresowania i talenty. Tacy, o których się mówi „pozytywnie zakręceni, pasjonaci”. Nigdy w naszej Szkole uczeń nie usłyszy od nauczyciela, że ten nie ma dla niego czasu. To nauczyciele uczący w „Hetmanie” najlepiej motywują i mobilizują uczniów do osiągania bardzo dobrych wyników na egzaminach maturalnych, w konkursach i olimpiadach różnego typu. Nie jest więc dziwne, że w ostatnich latach nasza szkoła wielokrotnie uzyskała tytuł „Złotej Szkoły”, mieszcząc się w Rankingu Perspektyw w setce najlepszych liceów w Polsce. Co roku w Rankingu Olimpijskim Perspektyw „Hetman” plasuje się w pierwszej pięćdziesiątce spośród wszystkich szkół w naszym kraju i w pierwszej trójce na Podkarpaciu. To wynik świetnej pracy uczniów. Gdyby nie Kadra Pedagogiczna, pełna poświęcenia i zaangażowania, trudno byłoby utrzymać co roku tak wysoki poziom nauczania.

3. Bogata oferta zajęć dodatkowych!

Oprócz lekcji (często w zwiększonej liczbie godzin w stosunku do szkół publicznych) w szkole prowadzone są kółka przedmiotowe o różnej specyfice. Są kółka wyrównawcze, rozwijające i olimpijskie. Z niektórych przedmiotów, podczas ferii, odbywają się warsztaty olimpijskie. W ramach akcji „Stop korepetycjom”, dla uczniów klas maturalnych, co drugą sobotę organizowane są zajęcia powtórzeniowe, mające na celu optymalne przygotowanie do egzaminu maturalnego. Przy herbatce i ciastku nauczyciele spotykają się z chętnymi uczniami, aby pomóc w usystematyzowaniu wiadomości. Bardzo zależy nam na tym, aby młodzież nie musiała uczęszczać na tzw. korepetycje. Oprócz kółek przedmiotowych funkcjonuje wiele zajęć rozwijających zainteresowania uczniów. Mamy koła: modelarskie, szachowe, żeglarskie, fotograficzne, teatralne. Świetnie funkcjonuje chór szkolny. Prowadzone są od kilku lat również zajęcia z grafiki komputerowej, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Dla zainteresowanych uczniów klas trzecich, prowadzone są konwersacje z języka angielskiego. Odbywają się także zajęcia dodatkowe przygotowujące do zdawania egzaminu FCE z języka angielskiego. Organizowane są spotkania z ciekawymi ludźmi. W szkole istnieje możliwość uczestniczenia w dodatkowych lekcjach z ekonomii, a także z elementów prawa. Uczestnictwo w wymienionych formach zajęć NIE JEST DODATKOWO ODPŁATNE!

4. Atrakcyjne zajęcia sportowe!

„W zdrowym ciele, zdrowy duch”, dlatego w „Hetmanie” organizowane są bardzo różne formy aktywności fizycznej. Uczniowie klas pierwszych mają obowiązkowe zajęcia z pływania. Co roku młodzież ma możliwość tygodniowego wyjazdu podczas ferii na „Białą Szkołę”, gdzie niektórzy uczą się jeździć na nartach (deskach), ewentualnie szlifują swoje dotychczasowe umiejętności. Zajęcia prowadzą instruktorzy z „Hetmana”, więc wyjazd jest cenowo bardzo atrakcyjny. Stąd cieszy się co roku bardzo dużą popularnością. W szkole została utworzona liga szachowa stojąca na bardzo wysokim poziomie. Aktywnie działa koło żeglarskie. Odbywają się szkolenia żeglarskie. Jest możliwość zrobienia patentu żeglarza jachtowego, jak również odbycia stażu na jachtowego sternika morskiego. Od 2016 roku „Hetman” współpracuje z jedną z najlepszych drużyn tenisa stołowego kobiet na świecie, KTS Enea-Siarka Tarnobrzeg. Nasza młodzież zajmuje się oprawą dziennikarską, muzyczną, graficzną wszystkich meczów Ligi Mistrzów, jak również Mistrzostw Polski. Jeździmy na niektóre mecze wyjazdowe naszej mistrzowskiej Drużyny (2017 – Szekszard, Węgry, 2018, 2019 – Linz, Wiedeń, Austria). W soboty istnieje możliwość uczestniczenia na tarnobrzeskim basenie w rodzinnych zajęciach pn. „Pływanie w Hetmanie”. Oprócz tego co tydzień odbywają się, w ramach SKS, zajęcia z piłki siatkowej, koszykowej. Co roku organizujemy imprezę pn. „Bieg na Orientację” dla uczniów szkół podstawowych z Tarnobrzega i okolic. W szkole co roku odbywa się Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Prezesa TSTO, Memoriał Pływacki im. prof. Józefa Salika, turniej piłki nożnej. Działa tu Uczniowski Klub Sportowy „UKS Hetman” i Uczniowski Klub Żeglarski „Kubryk”.

5. Niepowtarzalny klimat szkoły!

Poprzez różne inicjatywy Sejmiku Uczniowskiego, jak również nauczycieli, w szkole z pewnością nie można narzekać na nudę. Często organizowane są różne dni kolorowe, tematyczne, dni „fajnego jedzonka”, które to skutecznie walczą ze szkolną szarością. Mamy swoje bluzy, koszulki, kalendarze, ołówki „hetmańskie”. Co najmniej 3 razy w roku na naszym szkolnym holu organizowane są duże koncerty muzyczne pn. „Szkolne Spotkania z Muzyką”, stojące na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Rozwijamy talenty literackie i plastyczne naszych uczniów oraz promujemy naukową kreatywność, regularnie wydając kolejne tomiki szkolnej serii wydawniczej „Biblioteka Hetmana”. Tu zadebiutować może każdy uczeń: utalentowany poeta, młody ilustrator, pełen pasji matematyk czy chemik. Fascynującą przygodę z dziennikarstwem oferuje istniejąca u nas telewizja szkolna – Hetmaniak TV. Dla miłośników dobrego kina raz w miesiącu odbywają się projekcje filmów historycznych z cyklu „35 mm historii, literatury”, w roku 2020/21 cykl filmów biograficznych „biopic”. Raz w roku, w szkole ma miejsce Noc Filmowa, Noc Chemików, Biologów i Fizyków, Dzień Otwarty Szkoły, Dzień Patrona (święto szkoły). Organizowanych jest wiele wspólnych wyjazdów, takich jak: obóz integracyjny (klasy pierwsze), obóz naukowy (klasy trzecie), wycieczki rocznikowe tak krajowe, jak i zagraniczne, obozy narciarskie, wyjazdy integracyjne dla uczniów, rodziców i nauczycieli na spektakle teatralne, musicale, koncerty oraz akcja „Cała szkoła na rowery!”. Dzięki temu, że „Hetman” nie jest „szkolnym molochem”, zarówno młodzież jak i nauczyciele, znają się nawzajem, a to sprawia, że jesteśmy jak jedna zgrana, duża rodzina.

6. Nowoczesna baza szkoły!

W każdej sali dydaktycznej znajdują się komputer i projektor, w wielu tablice interaktywne. Mamy jedną z najnowocześniejszych pracowni chemicznych w Polsce ze „stanowiskami olimpijskimi”, gdzie można wykonywać doświadczenia chemiczne. Dysponujemy także nowymi salami: biologiczną i językową. Pracownia informatyczna jest wyposażona w doskonałe jednostki komputerowe. Poza tym w szkole jest bardzo ładny i przyjemny hol z dobrym nagłośnieniem, wygodnymi sofami. To miejsce, gdzie „kwitnie życie towarzyskie”. Zajęcia z wychowania fizycznego i pływania odbywają się na obiektach MOSiR w Tarnobrzegu. Przy szkolnym parkingu powstała już duża altana ogrodowa, gdzie będzie można prowadzić zajęcia szkolne, jak również odpocząć na świeżym powietrzu. Od roku 2020/21 mamy możliwość ćwiczenia „pod chmurką”, prowadząc zajęcia na obiekcie im. Józefa Salika, gdzie znajduje się siłownia, boisko do kosza i siatkówki oraz do piłki nożnej.

Ponadto:

I SLO w Tarnobrzegu jest szkołą społeczną plasującą się bardzo wysoko w rankingach „Perspektyw”, w której czesne jest najniższe w Polsce i od wielu lat się nie zmienia.

W „Hetmanie” oprócz obowiązkowego języka angielskiego (którego wszyscy uczą się na poziomie rozszerzonym), drugim językiem obcym nowożytnym do wyboru jest język: niemiecki, francuski,  hiszpański lub włoski (od roku 2021/2022). Dla chętnych uczniów organizowane są dodatkowe, nieodpłatne zajęcia z języka łacińskiego.