Zajęcia na Uniwersytecie Łódzkim
W środę, 9 listopada, na zaproszenie naszej absolwentki Agnieszki Lech, doktorantki chemii na Uniwersytecie Łódzkim, klasa 3b udała się na zajęcia dotyczące nanocząsteczek.
Spotkanie rozpoczęliśmy wykładem prof. dra hab. Jarosława Grobelnego, kierownika Katedry Technologii i Chemii Materiałów na Wydziale Chemii UŁ dotyczącym zastosowania nanocząsteczek w leczeniu nowotworów. Następnie odbyły się ćwiczenia praktyczne w laboratorium, gdzie mogliśmy samodzielnie wykonać koloidy srebra i złota oraz przygotować preparaty do mikroskopii elektronowej. Poznaliśmy również tajniki ferrocieczy i wykorzystania nanocząteczek magnetycznych w ochronie środowiska. Bardzo dziękujemy pracownikom Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego za zaproszenie i przygotowanie niesamowicie inspirujących lekcji oraz za wspaniałe prezenty. Poczuliśmy chemię do chemii 🙂
Gratulujemy i jesteśmy dumni z pani Agnieszki, która spełnia marzenia i świetnie rozwija swoją karierę naukową! (SW)
Poniżej prezentujemy wrażenia naszych uczniów:
„ Zajęcia praktyczne pozwoliły zaznać nam trochę studiów i poczuć się jak studenci pierwszego roku”
„ Dzięki wizycie na uniwersytecie mogliśmy poznać świat nanocząsteczek i zobaczyć jak wyglądają zajęcia na studiach. Szczególnie podobały mi się ćwiczenia w laboratorium, gdzie wykonywaliśmy eksperymenty. Równie ciekawe były zajęcia z zakresu mikroskopii elektronowej, podczas których mogłam zobaczyć jak wygląda struktura mojego włosa”
„ Bardzo podobały mi się ćwiczenia praktyczne i sprzęt w laboratorium i świetne prowadzące. Ciekawostki o leku na opryszczkę zawsze na plus”
„ Zainteresował mnie sposób leczenia chorób nowotworowych z zastosowaniem nanocząteczek”
„ Wykład bardzo mi się podobał. Zaciekawiło mnie tak szerokie zastosowanie nanotechnologii w codziennym życiu”
„ Podobały mi się zajęcia laboratoryjne, w których samodzielnie przeprowadzaliśmy doświadczenia takie jak otrzymywanie koloidów i wykrywanie nanocząsteczek złota i srebra”
„ Zajęcia były inspirujące. Była to możliwość odkrycia swoich zainteresowań i zapoznania się z rzeczami, o których wcześniej nie wiedzieliśmy”
„ Szczególnie zainteresował mnie temat ferrocieczy i właściwości fizykochemicznych nanocząsteczek”
„ Najciekawszym elementem wycieczki była praca w profesjonalnym laboratorium z zaawansowanym sprzętem”