Początek i koniec

Jak sądzi wielu, początek i koniec są względne. Coś, co dla jednej osoby się kończy, dla innej dopiero się zaczyna. Każda bowiem rzeczywistość tworzy jakiś cykl. Dopiero co zaczął się Nowy 2023 Rok, jeszcze trwa zima, ale już za chwilę się skończy, by znów z wiosną rozpoczęło się nowe życie. Nawet etymologicznie te dwa słowa początek i koniec tworzą ścisły związek, gdyż ich rdzenie „-czą- i -kon- kontynuują praindoeuropejski morfem, który występował w kilku postaciach uwarunkowanych tzw. alternacją apofoniczną, stąd m.in. *ken: *kon” (więcej na ten temat czytaj w Poradni Językowej). Najciekawszy (nie tylko dla polonistów) może być też tomik naszej Noblistki z odwrotnym tytułem „Koniec i początek”, na który przyszło czekać prawie siedem lat, a od jego pierwszego wydania minie w tym roku aż 30 lat  (niektórych z hetmańskiego grona jeszcze wówczas na świecie nie było, inni zaś właśnie zaczynali pracę w Hetmanie)!

Wróćmy jednak do początku, czyli do stycznia AD 2023. Krótki okazał się ten miesiąc w hetmańskim kalendarzu – tylko jedenaście dni nauki, w tym dziewięć w pierwszym semestrze, a dwa już w nowym – ale jakże był intensywny! Powędrowaliśmy w różne miejsca – na odległy, a jednak, jak się okazało, bliski kulturowo Mauritius, do stolicy na Galę Perspektyw, by odebrać honorowy tytuł „Złotej Szkoły”. Gościnę znaleźliśmy również w Dworze Dwikozy, gdzie maturzyści na swojej studniówce świetnie się bawili do białego wręcz rana (o szczegóły pytajcie uczniów z 4efg!). Podczas ferii grupa amatorów nart i desek szalała na stokach Małego Cichego, a nasi olimpijczycy poświęcali swój wolny czas na przygotowanie do dalszych etapów. Co też zaowocowało awansem do Olimpiady Biznesowej, do części ustnej 47 Olimpiady Języka Angielskiego. Historycy dzielnie się spisali w Rzeszowie podczas części pisemnej i ustnej, uzyskując kwalifikacje do  etapu centralnego XLIX Olimpiady Historycznej. Udział w etapie rejonowym w Krakowie mają już za sobą biolodzy, a przed polonistkami jeszcze wiele tomów do przeczytania i wyjątków językowych do ogarnięcia, by godnie się zaprezentować na Uniwersytecie Rzeszowskim. Dotarły również do nas dobre wieści o wysokich wynikach uczestników Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej.

Dobrze wspomnieć jeszcze o przedferyjnym „Zimowym spotkaniu z muzyką” oraz o sukcesach naszych młodych solistów w śpiewaniu kolęd i pastorałek.  Nie zapominajmy też o ofiarnych sercach i świątecznej pace dla zwierzaka. Wytrwale zaś dopingujmy zespoły biorące udział w IX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Praktycznej „Zwolnieni z teorii” – „Miło Cię widzieć” oraz ŚwiadoMi obYwatele”.

W wolnej chwili warto wrócić jeszcze wspomnieniami do XI Nocy Chemików, Biologów i Fizyków, zerknąć na zimowe krajobrazy, pamiętając przy tym, że nic nie dzieje się przez przypadek.

Nie przegapmy też terminu zgłoszeń do V Hetmańskiego Konkursu Nauk Społecznych oraz do III Konkursu Pięknego Czytania.

Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie (Wisława Szymborska) – my też jesteśmy w połowie roku szkolnego.  Spodziewajmy się tylko tego, co dobre!