Kto łeb urwał Hydrze?

Każdy pamięta słynny fragment z „Ody do młodości” Adama Mickiewicza: „Dzieckiem w kolebce kto łeb urwał Hydrze…”, ale odpowiedzi na pytania, kim była owa Hydra i kto ją unieszkodliwił, dla wielu mogą być problematyczne…

Z zagadnieniami tej natury najmniejszego kłopotu nie mieli uczestnicy Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej – Olimpus. Naszą szkołę w tych zmaganiach reprezentowali w tym roku przede wszystkim uczniowie klas pierwszych.

Tytuł laureata  (I miejsce w szkole i 8 w kraju) wywalczył Filip Białek z klasy Id. Na drugim miejscu szkolnego podium (z 17. miejscem w Polsce) stanęli ex aequo: Julia Kutyła (IIIa), Emilia Barnaś (Ib), Mateusz Łoboda (Ib), Anna Miry (Ib). Trzecie miejsce (21. w kraju) wywalczyły ex aequo: Malwina Bieniek (Ic) i Aleksandra Grzesik (Ib).

Dobrą znajomością mitycznych opowieści wykazali się również: Milena Masak (IIIa), Agnieszka Boczula (Ib), Julia Wolanin (Ib), Nikodem Szala-Jagiełło (Ia), Mattie Skowron (Ia), Jan Mazurkiewicz (IIa) i Nina Jaworska (Ia).

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom! Ich naprawdę imponująca wiedza to klucz do europejskiej kultury, bo (jak pisał Jan Parandowski): „Zawsze patrzono na mitologię, jak na jeden z najpiękniejszych tworów wyobraźni greckiej i była ona zbiorem nieśmiertelnych tematów, motywów, symboli, bez których i dziś sztuka nie umie się obejść i wciąż do nich wraca”.