I wtedy przyszedł maj…

I wtedy przyszedł maj,

Zamieszał w moim sercu,

Zgubiłam cały żal,

Poczułam, co to szczęście,

Tylko szczęście,

Całe szczęście,

Tylko szczęście..

Marek Kościkiewicz, „Maj” z repertuaru Varius Manx

 

Nazwa piątego, chyba najpiękniejszego miesiąca w roku pochodzi z… łaciny.

W rzymskim kalendarzu był to Maius, nazwany imieniem rzymskiej bogini Mai, matki boga Merkurego. Niewiele o niej wiemy, gdyż jej kult był mało popularny, większą cześć oddawano latyńskiej Faunie, bogini płodności, oraz sabińskiej Florze, patronce wiosennej roślinności w okresie kwitnienia.

Słowo „maj” w językach słowiańskich określa też młodą ziemię, uprawianą w tym właśnie miesiącu. Czasownik „maić”, używany w staropolszczyźnie, nie znaczył nic innego jak „stroić”. Dawna, słowiańska nazwa maja to z kolei „trawień”, od bujnych traw i zieleni w przyrodzie. Nawet podobną formę znajdujemy w języku ukraińskim (тра́вень, traven’).

Jak to z majem było w “Hetmanie”?

Zaczęliśmy maturalnym maratonem, trwającym ponad dwa tygodnie, a skończyliśmy naukowymi zmaganiami podczas semestralnych egzaminów. Dla klas pierwszych była to pierwsza sesja i to z j. polskiego dostosowanego do nowej formuły maturalnej, dla klas drugich i trzecich egzaminy z matematyki, j angielskiego realizowanego na poziomie rozszerzonym, oraz z przedmiotów wybranych.

Co wydarzyło się pomiędzy? 

„Hetman” był w podróży i słał pozdrowienia z wyprawy do Czarnogóry, Albanii i Serbii. Dla większości była to długo wyczekiwana wyprawa, po której zostały miłe wspomnienia i galeria zdjęć, utrwalających ciekawe miejsca, piękne krajobrazy i ludzi budujących relacje między sobą. Niektórzy zostawili tam swe serce, a inni… dokumenty.

Gdzie jeszcze byliśmy? 

Na magentowym dywanie, podczas Wielkiego Finału VIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Praktycznej “Zwolnieni z Teorii”, ciesząc się nominacjami do nagrody Złotego Wilka oraz wysokim miejscem „Hetmana” w rankingu szkół kompetencji przyszłości (44 lokata w kraju, 3 na Podkarpaciu)! A skoro o liczbach mowa, to na 4 miliony uczestników z całego świata, wśród 45 biorących udział z Hetmana, aż 4 wyróżnienia trafiły do naszych uczniów w Międzynarodowym Konkursie “Kangur Matematyczny”.

Jeśli zaś wspominamy o sukcesach w konkursach i olimpiadach, to ważnym wydarzeniem okazał się, zainicjowany przez p. Dyrektora, event olimpijski, który zgromadził ponad 50 uczniów zdobywających w bieżącym roku szkolnym tytuły laureatów oraz finalistów w olimpiadach “ministerialnych” i prestiżowych konkursach. Podczas spotkania uczniowie i ich nauczyciele dzielili się swym doświadczeniem i wrażeniami z olśnienia nauką.

Momentem kulminacyjnym całego miesiąca był z kolei Dzień Patrona, święto całej społeczności szkolnej, podczas którego wręczono tytuły Zasłużony dla Hetmana p. Augustynowi Turkowi, wieloletniemu Prezesowi TSTO, organu prowadzącego Szkołę, oraz Zasłużony Profesor Hetmana p. Markowi Pengalowi, nauczycielowi biologii, autorowi innowacyjnego programu biologii i obozów naukowych. Było w tym dniu również coś dla ducha (przybliżenie sylwetki Patrona), coś dla ucha (występ chóru Vox Hetmaniae oraz piękny, nastrojowy koncert w wykonaniu hetmańskich uczniów) i wreszcie coś dla ciała, czyli wyśmienita staropolska biesiada, a dla tych, którzy od razu chcieli spalać kalorie, zorganizowano I Szkolny Konkurs na Rzut Beretem i możliwość pogrania w piłkę.

Inne pozanaukowe działania w maju to: spotkanie z radcą prawnym, p. Jackiem Cudnym, nt. “Alkohol przed sądem” i warsztaty z p. psycholog Agatą Kwarciany o tym, jak radzić sobie z emocjami. Zajęcia te będą kontynuowane jeszcze w czerwcu. Nie zabrakło też możliwości dzielenia się swymi pasjami, co uczynili nauczyciele biorący udział w Powiatowym Przeglądzie Twórczości Nauczycieli oraz zdolna absolwentka podczas swojego klarnetowego  recitalu. Przyjazne zaś zaproszenie z Miejskiej Biblioteki Publicznej wykorzystały klasy 3 i zwiedziły wystawę poświęconą Marii Konopnickiej.

Niezawodny okazał się jak zawsze Sejmik Uczniowski, który przygotował atrakcyjny i smaczny Dzień Galaretki. Do odbioru są też koszulki hetmańskie zainicjowane przez SU.

A co w przyszłości? 

Dzień Dziecka tuż, tuż… 8 czerwca odbędzie się natomiast już XXII Tarnobrzeski Bieg na Orientację, tym razem pobiegniemy po trzeźwość. 14 czerwca zaś zapraszamy na II Letnie Pokazy Chemiczne. Będzie się działo… W planach jest także 13 tomik Biblioteki Hetmana. Czekamy na Waszą inwencję jako swobodne interpretacje hetmańskiego tegorocznego hasła Ja-TY-My. Budujemy relacje, wyrażoną w różnorodnych formach (np. poprzez wywiad, reportaż, wiersz, opowiadanie, kartkę z pamiętnika, zdjęcia, prace plastyczne, itp.) .

Tak minął maj, zaczyna się czerwiec… Chciałoby się poczuć to szczęście, o którym śpiewa Varius Manx, a tymczasem wojna na Ukrainie trwa nadal i jeszcze Filipa wśród nas brak!