Twórczość nauczycieli

Talent określa co człowiek robi, nie określa, kim człowiek jest.(…) Kiedy wiesz, kim jesteś, możesz dokonać wszystkiego. (Terry Pratchett, Czarodzicielstwo)

W ubiegłym roku zainicjowaliśmy Dzień Twórczości Własnej. Okazało się, że w hetmańskim gronie mamy wiele różnorodnych talentów, ludzi o niezwykłych pasjach i zainteresowaniach, tak wśród uczniów, jak i nauczycieli. Dobrze też wiemy, że jest jeszcze wielu uzdolnionych, ale albo wydaje im się, że ich talent mało znaczy, albo też woleli „schować się pod korcem”.

W bieżącym roku szkolnym natomiast, po rocznej przerwie, został wznowiony Powiatowy Przegląd Twórczości Nauczycieli, organizowany już po raz szósty przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnobrzegu pod patronatem Prezydenta Miasta i Starosty Powiatu Tarnobrzeskiego. Wielu nauczycieli, artystów amatorów zaprezentowało swoje prace malarskie, dzieła z kamienia, płaskorzeźby wykonane w drewnie, fotografie utrwalające unikalne pejzaże, różne osoby i rzeczy. Podziw budziły też prace wykonane na drutach, szydełku,  wyhaftowane wzory, biżuteria wykonana z różnorodnych materiałów. Nie zabrakło tomików poezji, publikacji popularnonaukowych i dokumentalnych, zaproszeń i kart wykonanych w formatach graficznych czy jako scrapbooking.

Wśród prezentujących swoje dzieła znalazły się osoby związane z „Hetmanem”: – Pani Renata Dąbrowska, w chwilach wolnych od sprawdzania stu tysięcy rozprawek i zgłębiania literackich nowości, mistrzyni Tai Chi, a ponadto malarka i fotograf, oraz jej mąż Roman Dąbrowski, inicjator przed wielu laty nauki przedsiębiorczości i ekonomii w I SLO, debiutujący poetyckim zapisem własnych snów. Zachęcamy do odwiedzenia wystawy, która znajduje się w  sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej i będzie udostępniona do 10 czerwca.

Nasi hetmańscy nauczyciele dobrze wiedzą, kim są, do czego dążą, a wielu z nich mogłoby zaprezentować jawne, jak i ukryte talenty.  Na przyszły rok proponujemy, by z kadry nauczycielskiej w „Hetmanie” zaprezentowały szerszemu gronu swe rymy Panie – Anna Niedźwiedź i Sylwia Wychowaniak, pochwalił się grafikami pan Przemek Zamojski, zaś żmudnie tworzonymi modelami i akwarelami Pan Tomasz Ciach. W zachwyt wprawiłaby swoimi artystycznymi cudami i pomysłami pani Magdalena Ciach, na co dzień skromna chemiczka. Byłoby na czym oko zawiesić, gdyby pojawiły się plakaty Pana Grzegorza Serwana oraz fotki Pana Adama  Kunysza czy nauczycielek języków obcych – Pani Renaty Kozdry-Laby i Pani Barbary Szewerniak, utrwalających różne miejsca i zjawiska. Popisać się swym talentem muzycznym mogłyby Panie: Katarzyna Łazowska, Joanna Szpyt, Kamila Wolska i Urszula Żak. Gdyby odbywał się konkurs na stratega, wygrałby Pan Dyrektor Paweł Dobrowolski (dobry również w klasie aktorskiej), a w kategorii Złotej Rączki niekwestionowanym Mistrzem zostałby Pan Marek Kierzkowski. Znajomością nowinek technologicznych i różnych gadżetów na głowę biją innych Pani Marta Wciseł i Pan Krzysztof Wolski. Nauczyciele wychowania fizycznego z kolei mogliby konkurować w kategoriach sportowych – Panowie Tomasz Ciach i Łukasz Zasuwa w pływaniu, jak też w narciarstwie, a dołączyłaby do nich w tej konkurencji Pani Beata Suska. Pani Dorota Skórska prym wiodłaby w tańcu towarzyskim, a matematyczka Agnieszka Ziętek w tańcu nowoczesnym. W żeglarstwie niedościgły pozostałby anglista Pan Leszek Horoszko, w biegach zaś Pani Katarzyna Łazowska oraz ksiądz Maciej Charabin. Plany podróżnicze najlepiej by ustalać z Panią od geografii Urszulą Żak albo z historykami – Panią Marzeną Sarzyńską czy Panem Grzegorzem Kobylskim. Pod względem znajdowania nietypowych rozwiązań wyróżniłaby się Pani Małgorzata Chabel, a pisząca te słowa poprowadziłaby amatorskie poradnictwo dotyczące zdrowia…

Talentów ci u nas dostatek, ale poznamy i nowe…