„ALKOHOL przed sądem” – spotkanie z radcą prawnym

W piątek, 20 maja, klasy trzecie e, f oraz g (czyli te, których uczniowie znajdują się na magicznej granicy dorosłości) miały okazję uczestniczyć w spotkaniu z radcą prawnym Jackiem Cudnym zatytułowanym „ALKOHOL przed sądem”.

Uczniowie dowiedzieli się między innymi, że spożywanie alkoholu, będąc nieletnim oraz podawanie nieletniemu alkoholu jest nie wykroczeniem, a przestępstwem. Oznacza to, że po takim uczynku nie ma możliwości, aby w przyszłości ubiegać się o posadę nauczyciela czy pracownika służb publicznych.

Nielegalna jest również sprzedaż alkoholu w Internecie oraz reklamowanie czegoś mocniejszego, niż piwo, gdzie za to drugie grozi kara od 10k do 500k złotych. A warto również wspomnieć, że taką reklamą może być nawet zwykłe zdjęcie na Instagramie, nie tyle samej butelki, ile nawet szklanki z logiem danej marki.

Uczestnicy spotkania dostali również ostrzeżenie, że narażenie firmy na straty (np. poprzez sprzedaż alkoholu nieletniemu, co skutkuje utratą pozwolenia sklepu na sprzedaż alkoholu) może skończyć się pozwem na dosłowne miliony, które będzie trzeba spłacać do końca życia. Istotne jest, więc, aby zawsze wybierać umowę o pracę ponad umowę o zlecenie oraz aby nigdy nie pożyczać swojego dowodu osobistego.

Spotkanie z Panem Cudnym z pewnością pozostanie w pamięci uczniów, nie tylko z powodu zbliżającego się sezonu osiemnastek, ale również dzięki życiowym przykładom, odgrywaniu sprawy sądowej, a także charyzmie prowadzącego. Dziękujemy za cenne lekcje! (Jagoda Groszek, 3g)