Maj w Hetmanie, Hetman w maju!

Maj, czyli Maius

Maj to miesiąc tajemniczy,

cały w miłości, w słodyczy.

Zielono dzień się zaczyna,

błękitnie zmierzchu godzina;

wieczorem drżą gwiazdy modre,

chrzęści złoty pas nad biodrem,

a w pasie szmaragdy chowa

dziewczyna, panna majowa.

Konstanty Ildefons Gałczyński, Rok Polski (fragment)

Maj wszystkim kojarzy się z bujną wiosną, kwitnącymi bzami, słowiczymi trelami, maturą, miłością i poezją (kolejność w zasadzie dowolna). Za nami jednak kolejny zimny maj, jeśli brać pod uwagę temperaturę powietrza, gorący zaś od wrażeń i doznań. Ledwo opadły emocje po Dniu Otwartym, utrwalonym przez HetmaniakTV, a także po zakończeniu roku szkolnego dla klas czwartych, a już drastycznie wzrósł poziom stresu i niepokoju, gdyż wystartowały egzaminy maturalne. Mamy jednak nadzieję, że mimo nasilenia terminów (np. jednego dnia wypadły komuś 2 egzaminy), dodatkowej tremy przy ustnych wypowiedziach z języka polskiego i angielskiego, maturzyści stanęli na wysokości zadania i uzyskają takie wyniki, jakich im wszyscy życzyli. Pozostali natomiast członkowie społeczności szkolnej rozpoczęli nowy miesiąc w podróżach, wyruszyli bowiem w różne zakątki Polski. Miło będą wspominać przyjemnie spędzoną majówkę ci, którzy poznawali urocze zakątki Mazur, korzystali z atrakcji wodnych i szukali historycznych śladów. Na brak ciekawostek historycznych nie mogli też narzekać uczniowie klas – 1a, 2a i 2b, którzy uczyli się, zwiedzając krakowski Kazimierz oraz Stare Miasto, a ostatniego dnia Oświęcim. Szczyt emocji  zaś osiągnęli w Energylandii, korzystając z różnych możliwości rozrywki.  Podobną trasą przez Małopolskę ruszyli trzecioklasiści, tylko w odwrotnej kolejności, którzy ponadto odkryli bogactwo majowej natury w krakowskim Ogrodzie Botanicznym.

Po powrocie niełatwo przyszło wszystkim wrócić w szkolne tryby, tym bardziej, że czas jakby coraz szybciej płynął. Dopiero zerkaliśmy w kalendarz, co nas jeszcze czeka, przygotowywaliśmy się do szkolnych uroczystości, a tu już błyskawicznie minął Event Olimpijski pokazujący, jak wielu jest wśród nas młodych ludzi, którzy chcą czegoś więcej od życia, niż tylko poprzestania na podstawach, choćby poprzez udział w olimpiadach i różnorodnych konkursach jak np. z zakresu prawa. Niezwykle uroczyście odbył się 24 maja Dzień Patrona, podczas którego uhonorowani zostali – Zasłużony Profesor Hetmana dr hab. prof. UR Tadeusz Zych i Zasłużony dla Hetmana p. Stanisław Grądziela, pierwszy kierownik administracyjny szkoły. Dobrze opracowany i zrealizowany film przybliżył sylwetkę patrona Jana Amora Tarnowskiego, a piknik w stylu staropolskim był okazją do integracji społeczności szkolnej. Nie brakło też możliwości w tym dniu do popisania się pięknymi głosami i grą na instrumentach, o czym mogliśmy się przekonać, słuchając członków chóru Vox Hetmaniae oraz pojedynczych artystów podczas Wiosennego Spotkania z Muzyką. Trafiła się też okazja do sprawdzenia swoich umiejętności w 2. Szkolnym Konkursie na Rzut Beretem. Cała impreza została utrwalona również w lokalnych mediach. Koniec zaś maja upłynął na egzaminach semestralnych, do których można było się przygotować, korzystając choćby z zasobów szkolnej biblioteki. Miejsce w szkole znaleźli też uczestnicy II Hetmańskiego Turnieju Szachowego. Nowy zaś miesiąc rozpoczął się radosnym świętowaniem Dnia Dziecka i odliczaniem czasu do wakacji. Ale przed końcem czeka nas jeszcze kilka zaplanowanych wydarzeń!