Wycieczka klas trzecich do Krakowa

Podczas gdy klasy czwarte rozpoczynały maraton maturalny, reszta społeczności „Hetmana” miała okazję wybrać się na różnego rodzaju wycieczki. Klasom trzecim wraz z wychowawcami udało się odwiedzić Kraków i jego okolice, łącząc ze sobą obcowanie z trudną, lecz ważną historią, jak i dobrą zabawę i mile spędzony czas z rówieśnikami.

Pierwszym punktem podróży 3-klasistów było miejsce niosące ze sobą szokującą i okrutną, lecz z całą pewnością wartą poznania historię – obóz koncentracyjny Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Przechodząc przez aleje, na których odbywały się niekiedy wielogodzinne apele i oglądając liczne portrety nieświadomych losu więźniów, uczniowie mogli zrozumieć, jak przerażające wydarzenia towarzyszyły II wojnie światowej. Szczególnie duże poruszenie wywołała ogromna ilość rzeczy osobistych: walizek, ubrań, okularów czy nawet zastaw stołowych, zabranych przez niezdających sobie sprawy ze swojego losu zesłanych, mających nadzieję na rozpoczęcie nowego, lepszego życia. Równie poruszające były miejsca, w których bezpośrednio mierzono się ze śmiercią, a dzisiaj zachowujemy w nich milczenie, ze względu na szacunek do ofiar – miejsca egzekucji, w tym cele więzienne i pomieszczenia przekształcone w komory gazowe. Ważnym elementem zwiedzania były również wzruszające, lecz uświadamiające opowieści przewodników, dzięki którym młodzież mogła zdać sobie sprawę, że w jej rękach leży stworzenie przyszłości wolnej od podobnych wydarzeń, do których doprowadziła obojętność wobec cierpienia drugiego człowieka.

Następnego dnia, po pełnej refleksji wizycie w Oświęcimiu, hetmaniacy mogli aktywnie spędzić czas w parku rozrywki Energylandia, znajdującym się w Zatorze. Wśród wielu atrakcji, coś dla siebie znaleźli zarówno odważni i spragnieni adrenaliny, jak i preferujący spokojne przejażdżki, podczas których możliwe było podziwianie małopolskich krajobrazów, dzięki dopisującej, słonecznej pogodzie.

Słońce nie opuściło uczniów również następnego dnia, który był czasem obcowania z naturą i odwiedzin w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego – najstarszym takim miejscu w Polsce. Podziwianie pięknie kwitnących wiosenną porą roślin, jak i imponujących pomników przyrody, połączone z późniejszym spacerem po krakowskiej starówce, stanowiło idealne zakończenie emocjonującej i ciekawej wycieczki.

(ZN, NP)