Między starym  a nowym…

Ostatni miesiąc roku  swoją nazwą wiąże się nierozerwalnie ze zamarzniętymi grudami ziemi. Zimowy mróz bowiem grudzi glebę, czyli zamienia ją w zamarznięte bryły. Nie było dużo tego mrozu w minionym miesiącu, ale mogliśmy go poczuć całym ciałem, jak też dane nam było odczuć przesilenie zimowe, gdy na naszej półkuli 21 grudnia okazał się najkrótszym dniem w roku.

Grudzień w Hetmanie oscylował w dwóch kierunkach. Pierwszy to nauka, zmierzająca do podsumowania semestru, w tym dwudniowa sesja egzaminacyjna, wymagająca powtórek z większej partii materiału. Tu szczególny maraton mieli uczniowie klas trzecich, którzy zdawali egzaminy z wszystkich przedmiotów wybranych do matury na maj 2022 roku. W tym naukowych zmaganiach miło było odnotować awanse hetmańskich uczniów do kolejnych etapów olimpiad: 9 osób awansujących do etapu okręgowego XXXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, 4 osoby do Olimpiady Wiedzy o Prawie, 1 samuraj podejmujący się wykazania ponadprzeciętną wiedzą w XXXIV Olimpiadzie Filozoficznej, 4 geografów, których prace badawcze otrzymały pozytywne noty dające awans do rejonu XLVIII Olimpiady Geograficznej, aż 8 osób kwalifikujących się do okręgowych eliminacji XLVIII Olimpiady Historycznej, 2 uczennice awansujące do etapu wojewódzkiego Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego od Obertyna do Wiednia”, 6 uczennic zakwalifikowanych do drugiego stopnia XIII Podkarpackiego Konkursu Chemicznego im. I. Łukasiewicza oraz 6 osób startujących w okręgowym etapie Olimpiady Chemicznej.

Druga płaszczyzna grudniowych działań to przedsięwzięcia wolontaryjne – udział w Światowym Dniu Wolontariatu, Mikołajkowa Paczka dla dzieci z Placówki Opiekuńczej w Tarnobrzegu i Domu Dziecka w Skopaniu wraz z wizytą samego Świętego i jego ekipy w tych placówkach, jak też zachęcanie do wspólnych działań w Szkole Liderów, gdyż razem możemy więcej. Do działań wolontaryjnych należy też zaliczyć sejmikową akcję Black Monday, przynoszącą miłe niespodzianki odkryte w pierwszy grudniowy poniedziałek. Członkowie koła fotograficznego też z własnej chęci podjęli się zrobienia zdjęć zainspirowanych dziełami sztuki, do czego potrzeba było chętnych modelek i profesjonalnego makijażu. Z ich inicjatywy pojawiły się także na szkolnym korytarzu urokliwe portrety uśmiechniętej trzecioklasistki. Nie tylko członków tego koła, ale wszystkich Hetmaniaków Sejmik Uczniowski zaprasza do udziału w Zimowym Konkursie Fotograficznym, którego finał odbędzie się dopiero w lutym. Natomiast nasi modelarze, uczestnicy XVIII Turnieju Gier Strategicznych Wrzesień 1939, mogą się pochwalić swoją obecnością w  TVP Historia w programie ,,Było nie minęło…kronika zwiadowców historii”.

Z wolontariatem wiążą się też z pewnością Jasełka, które tym razem odbyły się w dworcowej scenerii, a zaangażowały do udziału uczniów z klas 1a i 1d. Nie brakło też chętnych do śpiewania kolęd i świątecznych piosenek tak solo, jak i w chórze. Świąteczne tradycje, potrawy, kartki z życzeniami i kolędy kojarzące się z Hiszpanią to z kolei efekt projektowych działań na lekcjach języka hiszpańskiego. Nie można zapomnieć o pięknych życzeniach, które złożyli członkowie Sejmiku Uczniowskiego, pod bacznym okiem HetManiak TV.

I cieszyłoby nas to wszystko jeszcze bardziej, gdyby nie zmiany wynikłe z sytuacji pandemicznej, kolejne ograniczenia, powodujące powrót do nauki zdalnej (oby tylko do 9 stycznia!) i zmiany w Hetmańskim Kalendarium.  Mamy nadzieję, że w sprzyjających okolicznościach odbędzie się wkrótce X Noc Chemików, Biologów, Fizyków czy V Maraton Pływacki im. Józefa Salika.

Kończąc grudzień, kończymy też cały niełatwy 2021 rok. Robiąc rachunek z tym, co stare, można wykorzystać słowa Prymasa Tysiąclecia: „Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu. Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzane nam zło”.

A myśląc o Nowym Roku, gorąco życzymy, by udało się spełnić wszelkie noworoczne postanowienia, każdego dnia nauczyć się czegoś nowego, wyprostować to, co zawiłe, zrealizować marzenia, a w tym wszystkim okazać dobro drugiemu człowiekowi, budując pozytywne relacje.