Hetman wysoko w Rankingu Szkół Zwolnionych z Teorii.

2 czerwca, w godzinach wieczornych odbyła się – tym razem w nietypowej formie online – Gala Rankingu Szkół Zwolnionych z Teorii. Tarnobrzeski „Hetman” w tym rankingu szkół kształcących kompetencje przyszłości znalazł się w elitarnym gronie – uplasował się na miejscu 74 w kraju i 5 w województwie.

Stało się to za sprawą zrealizowanych przez młodzież w tym roku czterech projektów społecznych: Nakręcamy Eco, EkoRajd, Histomaniacy oraz HejtnaHejt.

Gala Zwolnionych z Teorii jest formą uroczystego podsumowania całorocznych wysiłków uczniów i ich opiekunów w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Praktycznej „Zwolnieni z Teorii”. Czym jest ta olimpiada? Jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga ona książkowej wiedzy, rozwija natomiast umiejętności praktyczne. Młodzież w zespołach od 2 do 10 osób przez kilka miesięcy pracuje nad przygotowaniem i realizacją projektu ważnego dla najbliższej społeczności. Każdy etap działań młodych ludzi jest obserwowany i punktowany przez mentorów i z każdego etapu uczestnicy składają szczegółowe sprawozdania. Wykonując projekt, młodzi zmieniają rzeczywistość na lepsze, mają poczucie dokonującej się za ich sprawą zmiany. Czyniąc wiele dobrego dla innych ludzi, nabywają także kompetencje niezmiernie ważne we współczesnym świecie, takie, które przydadzą się im w rekrutacji na studia czy okażą się pomocne w poszukiwaniu pracy. Uczą się zarządzania, pracy zespołowej, rozwiązywania problemów, komunikacji i in. Zdobywają bezcenną wiedzę w kontaktach ze sponsorami, znanymi firmami. Na potwierdzenie swoich umiejętności otrzymują międzynarodowe certyfikaty.

W tym roku w ramach szóstej edycji olimpiady ukończono w kraju 846 projektów, które dały wymierne korzyści 6 mln Polaków. Były to kampanie społeczne, wydarzenia, projekty technologiczne. Wśród nich znalazły się aż cztery hetmańskie inicjatywy!

W tym roku – ze względu na pandemię – finał olimpiady odbywał się w nowej formule. Nie zabrakło jednak emocji w oczekiwaniu na wyniki rankingu i satysfakcji z dobrze wykonanego zadania. Zwłaszcza, że pochwały płynęły od wspaniałych gości, którzy docenili starania młodzieży i nauczycieli. Uczestnicy gali przyjęli gratulacje z rąk Wicepremier i Minister Rozwoju, Jadwigi Emilewicz, Rowana Barnetta z Google, Mariusza Truszkowskiego (założyciela Liceum w Chmurze), Bogusława Chrabota (Redaktora Naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”), Gracjana Fiedorowicza (Dyrektora Finansowego Grupy Pracuj) oraz Pauli Bruszewskiej, Prezes Fundacji „Zwolnieni z Teorii”. W wypowiedziach gości honorowych pojawiła się refleksja na temat wyzwań, które współczesność stawia szkole. Celem dzisiejszej edukacji powinna być nie tylko wiedza czerpana z książek, ale także inspirowanie, uczenie krytycznego myślenia, empatii, elastyczności i innowacyjności… Pani Wicepremier Jadwiga Emilewicz podkreśliła znaczenie szkoły zaangażowanej, otwartej, nowoczesnej, nastawionej właśnie na innowacyjność. Dodała również, że wyniki rankingu Zwolnionych z Teorii w momencie trwającej rekrutacji do szkół średnich mogą być bardzo istotną wskazówką dla uczniów: „Niech one będą dobrym kompasem dla tych, którzy dziś zastanawiają się w jakiej szkole chcieliby się znaleźć”.

Wczorajsze wydarzenie (ogłoszenie rankingu) to preludium do WIELKIEGO FINAŁU, czyli wręczenia indywidualnych trofeów poszczególnym drużynom za najlepsze projekty: Złote, Srebrne i Brązowe Wilki. A to już 16 czerwca!

Wielkie podziękowania składamy wszystkim, którzy w tym roku postanowili spróbować swoich sił w Zwolnionych. Nie dokończyliście projektu? Baliście się, czy podołacie wyzwaniu? Nie pomyśleliście, że to może być przygoda Waszego życia? Nic się nie stało. Czekamy na Was w przyszłym roku. Bierzcie tymczasem przykład z naszych WSPANIAŁYCH. Cztery zespoły, a każdy w nich to ambasador „Zwolnionych z Teorii”, ambasador dobra i społecznej wrażliwości. Oto oni:

NakręcamyEko: Justyna Kosior (szefowa grupy), Aleksandra Ciżyńska, Piotr Paradowski, Jan Radoń;
EkoRajd: Weronika Rębacz (szefowa grupy), Gabriela Kasprowicz, Klaudia Śliwińska, Marianna Zych oraz gościnnie: Natalia Rębacz i Hubert Koryciński;
Histomaniacy: Zuzanna Michałowska (szefowa grupy), Jakub Bednarski, Jakub Kościelniak, Aleksandra Mroczkowska, Jakub Snopkowski, Jędrzej Tłusty, Wiktoria Żmuda;
HejtnaHejt: Gabriela Homarowicz (szefowa grupy), Martyna Malinowska, Mikołaj Nowak, Emilia Roman.

Poniżej link do rankingu.