10 jubileuszowy tomik Biblioteki Hetmana

„Jak ten czas leci…” – mawiają ludzie, odpędzając melancholię głębokim westchnieniem. Rzeczywiście: leci , pędzi, gna, umyka…

Ileż określeń podsuwa polszczyzna! Dopiero co świętowaliśmy narodziny I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu, a w 2020 roku „Hetman” osiąga dojrzałość i jest szacownym jubilatem z trzydziestką na karku!

Jak ten czas leci!

Ledwie rozpoczęty rok szkolny już zbliża się do finału. Gdy miała miejsce jego uroczysta inauguracja we wrześniu 2019 r., któż mógł się spodziewać, że będzie to rok tak trudny?

Jak ten czas leci…

12 marca 2020 r. na wieść o pandemii musieliśmy opuścić mury szkoły, by budować ją na nowo w internetowej przestrzeni… Jakże różne emocje nam wtedy towarzyszyły! Jedna z uczennic w trakcie zdalnych spotkań lekcyjnych powiedziała: „Proszę Pani, będzie o czym opowiadać dzieciom i wnukom”.

No właśnie, pamięć ludzka, chociaż jest wspaniałym narzędziem, ma swoje słabości. Często zaciera, rozmywa, niszczy wspomnienia. By było o czym opowiadać dzieciom i wnukom, trzeba najpierw z doświadczeniem pandemii się zmierzyć i go utrwalić. Podsumować ten czas, aby jego ciężar nie był brzemieniem, a zrodzone wtedy refleksje pomogły mądrzej, lepiej żyć. Stąd pomysł, by stworzyć swoisty szkolny „dziennik miesięcy zarazy” w postaci kolejnego numeru szkolnej serii wydawniczej.  Dziesiątemu tomikowi „Biblioteki Hetmana” nadaliśmy tymczasowy, „roboczy” tytuł „Hetman w pandemii”. Zachęcamy uczniów, absolwentów, nauczycieli, rodziców do przesyłania materiałów (zdjęć, prac plastycznych, nagrań utworów muzycznych, tekstów…), które będą dokumentacją tego, co się z nami działo w tych trudnych miesiącach izolacji. Jak sobie wtedy radziliśmy? Zainteresowanych publikacją prosimy o przekazywanie prac  do p. Renaty Dąbrowskiej.

We wrześniu tego roku zaplanowane były uroczyste obchody 30-lecia istnienia szkoły. Ze względu na czas pandemii zostały odwołane, ponieważ nie dane nam było dobrze się do nich przygotować. Dlatego też, wydając nowy tomik „Biblioteki Hetmana”, chcemy, choć symbolicznie, zaznaczyć wyjątkowość tego pięknego jubileuszu.