O Modelarni

Modelarnia i pracowania gier strategicznych w Hetmanie działają od 2013 roku. Modelarstwo to pasja, która zmienia i tworzy świat. Świat pełen niespotykanych obiektów, samolotów, okrętów i pojazdów, pełen zaangażowanych, niezwykłych osób. Świat zabawy, pracy, inżynierii, precyzji, doskonałości i rywalizacji.

Koło modelarskie

sobota 10.00-12.00, wtorek 17.00-19.00

platforma ZOOM

Prowadzący  – Tomasz Ciach

Klub modelarski otwiera możliwości

Przed najzdolniejszymi otwieramy możliwości reprezentowania Polski na zawodach Navigowskich modeli redukcyjnych statków i okrętów klas ,,C’’. Modelarstwo nie ogranicza się do samego klejenia modeli. Jest także doskonałą okazją do spotkań i do rywalizacji konkursowej z osobami podzielającymi tę pasję. Różnorodność tworzonych modeli nie pozwala na porównanie ze sobą ich wszystkich. Dlatego właśnie wszystkie konkursy rozgrywane są z modelami pogrupowanymi w klasy. Podział ten jest przeprowadzany według materiału (modele kartonowe, plastikowe, budowane od podstaw z różnych materiałów), a także rodzaju obiektu jaki przedstawia model (okręty, statki, żaglowce, pojazdy gąsienicowe, pojazdy kołowe, samoloty, budowle). Zazwyczaj obowiązują także podziały na różne grupy wiekowe oraz rzadziej w zależności od skali modelu. Członkowie modelarni specjalizują się w wykonywaniu kartonowych modeli statków, okrętów oraz żaglowców.

Każdego roku organizowanych jest wiele konkursów niższej lub wyższej rangi, organizowanych przez różne kluby i organizacje. Wśród lokalnych konkursów, można znaleźć także takie, które przez lata zyskały zainteresowanie i są chętnie odwiedzane przez modelarzy, co wiąże się ze wzrostem poziomu i rangi danej imprezy.

 

 

Gra strategiczna „Wrzesień 1939”

Od początku 2018 roku rozpoczęliśmy w naszej modelarni próby, mające na celu wykorzystanie historycznej gry strategicznej „Wrzesień 1939”, zarówno do celów edukacji historycznej, jak również sposobu na kreatywne wykorzystanie tworzonych w trakcie zajęć modeli.

Staramy się stale szukać nowych możliwości na zainteresowanie młodzieży, zarówno modelarstwem, jak i historią. Historyczna gra strategiczna łączy w sobie pracę nad modelami, które potem wykorzystywane są do rekonstrukcji walk, oddając wiernie realia okresu oraz możliwości sprzętowe, dzięki czemu gracz jest w stanie doświadczyć wagi podejmowanych decyzji i trudu zmagań z przeważającymi siłami wroga.

 

       

 

Historyczne inscenizacje w modelarni Hetmana

Wdrożony przez nas sposób wykorzystania gry w trakcie zajęć przynosi oczekiwane rezultaty i jest stale obecny w naszych modelarniach. Mięliśmy możliwość wykorzystania systemu m.in. w trakcie inscenizacji historycznych walk w trakcie obchodów 100 lecia odzyskania Niepodległości. Nasi wychowankowie uczestniczą w turniejach ogólnopolskich, biorą udział w grach pokazowych w trakcie festiwali i wydarzeń miejskich i szkolnych.

O projekcie „Mokra 1939”

Od 2 lat w ramach wargamingu realizujemy projekt ,,Mokra 1939’’. Wielka inscenizacja tej znanej bitwy wrześniowej znalazła finał na obozie w Juacie. Prawie 2 tys. modeli w skali 1:72 , odgrywało role 4 polskich pułków kawalerii, batalionu piechoty, niemieckiej dywizji pancernej, pociągu pancernego ,,Śmiały’’. Tego nie robił jeszcze nikt ! Zapraszamy na pokaz zdjęć i i filmów. Naszą wizytówką również są Mistrzostwa Polski Mikromodeli klas C Naviga, które są jedną z najważniejszych imprez w kraju. Rozgrywane w zabytkowych, ozdobnych wnętrzach Zamku Królewskiego w Sandomierzu stanowią wspaniałe miejsce do prezentacji najlepszych modeli okrętowych.

Liczba mieszkańców i turystów, którzy odwiedzili wystawę konkursową, w ciągu 2 dni jej trwania, przekroczyła kilka tysięcy osób. W tych dniach Sala Rycerska stała się nie tylko miejscem spotkań modelarzy, biorących udział w MPM, ale przede wszystkim miejsce spotkania modelarstwa z zewnętrznym światem.

Jest to coś, na czym szczególnie nam zależy i czego najbardziej nam do tej pory brakowało! Modelarstwo jest trudnym, ale też pięknym i przede wszystkim interesującym hobby. Natomiast konkurs tej rangi jest najlepszą promocją, szansą na nawiązanie kontaktu z ludźmi, okazją do przekonania wszystkich, że każdy pojedynczy model to tak na prawdę osobne dzieło sztuki!

Zapraszamy was na obozy, turnieje i zajęcia w pracowni!