Obozy naukowe
Odrobina Historii – obozy naukowe Hetmana
Wszyscy dobrze wiemy, jak trudno rozpocząć od jutra dietę, treningi lub naukę, czasem jeszcze trudniej powrócić do tych czynności po długiej przerwie, bo nie ma efektu zapału do czegoś nowego. Tak jest np. z nauką po wakacjach. W Hetmanie dla uczniów klas maturalnych, którzy wykonują ostatnie okrążenie w sztafecie i start jest niesamowicie ważny mamy na to świetny sposób. Sposób na to, żeby od razu rozpocząć pracę i nie tracić czasu, a do tego zrobić to w pięknym miejscu i super towarzystwie. Są to – obozy naukowe, które organizujemy w naszej szkole od pierwszych lat jej istnienia. Zainicjowali je wybitni, będący dziś na emeryturze nauczyciele; profesor Natalia Szymańska i profesor Marek Pengal. Uczyli oni odpowiednio chemii i biologii i przez wiele lat na obozy jeździły jedynie klasy „biologiczno-chemiczne”, a odbywały się one najczęściej w Bieszczadach, gdzie uczniowie pogłębiali i szlifowali swoją wiedzę. W 2013 roku po raz pierwszy obóz odbył się w malowniczym Krasnobrodzie. Można powiedzieć, że był to początek dalszych zmian, gdyż rok później obóz odbył się nie w czerwcu jak dotychczas, a we wrześniu. Miał to być eksperyment, który jak się okazało udał się i uczniowie przyznali, że faktycznie start w nowy rok szkolny był znacznie szybszy i łatwiejszy. Od tego roku odpowiedzialnym za obozy naukowe stał się nauczyciel biologii profesor Krzysztof Wolski. Zachęceni tymi rezultatami, w roku 2017 po raz pierwszy zorganizowaliśmy obóz dla wszystkich uczniów klas maturalnych i znowu okazało się to świetnym pomysłem.
Wspólna nauka
Na obozie naukowym odbywają się zajęcia z praktycznie wszystkich przedmiotów w zakresie rozszerzonym m.in. matematyki, biologii, chemii, historii i WOSu, fizyki, geografii czy nawet informatyki oraz przedmiotów obowiązkowych na egzaminie maturalnym – języka polskiego, języków obcych, matematyki również podstawowej. Spędzając czas z koleżankami i kolegami z klasy w pięknie położonym ośrodku wypoczynkowym „Pszczeliniec” w Krasnobrodzie jest okazja wejść w rzeczywistość szkolną, będąc jeszcze w klimacie wyjazdu wakacyjnego. Zajęcia odbywają się zarówno do południa, jaki i po południu, ale zawsze znajdzie się czas na relaksujący spacer po okolicy, gry sportowe, czy o ile pozwoli na to pogoda spływ kajakowy. Żelaznym punktem obozów jest wspólne ognisko, na którym prawie zawsze znajdzie się jakaś gitara albo dwie i przeciąga się ono do późnych godzin nocnych przy wspólnym ucztowaniu, śpiewaniu i zabawie, dlatego te pierwsze dni września są również okazją do integracji w roczniku, a nie tylko klasach, bo poza zajęciami uczniowie cały czas spędzają razem.
Poznajemy się lepiej
Obóz naukowy to również sposób, by po raz kolejny lepiej poznać swoich nauczycieli i wychowawców. Nikt nie zamyka się tam w pokojach. Między zajęciami i po zajęciach uczniowie i nauczyciele, siedząc na ławeczce w pięknym, zielonym otoczeniu ośrodka lub na tarasie przy kawie czy herbacie, wiele czasu spędzają razem na dyskusjach i rozmowach nie tylko o szkole. Wieczorami przychodzi czas na naukę, ale pod tym względem też jest inaczej niż w domu. Młodzież uczy się razem, wzajemnie sobie pomagając, albo jeżeli tylko chcą, a nie zdarzało się żeby nie, korzystają z konsultacji z nauczycielem w salach lekcyjnych bądź na świeżym powietrzu.
Wyjątkowy klimat na obozach naukowych Hetmaniaków
I chyba to wszystko co składa się na ten bardzo wyjątkowy klimat obozów naukowych w „Hetmanie” sprawia, że już pierwszego dnia po inauguracji roku szkolnego, uczniowie bez wyjątków chętnie pakują się do dwóch autokarów, a po powrocie często wspominają te 4-5 dni spędzonych razem. Miłe wspomnienia z obozu często są przywoływane na lekcjach przez cały rok i długo po opuszczeniu murów szkoły. Na koniec dodam jeszcze, że od 2017 razem z obozem naukowym, w tym samym miejscu odbywa się obóz integracyjny klas I, o którym więcej możecie Państwo przeczytać w osobnym wpisie na naszej stronie. Jest on świetną okazją, aby pierwszoklasiści mogli nie tylko poznać się nawzajem, ale też podpatrzeć i poznać starszych kolegów ze szkoły, nauczycieli, a to sprawia, że po powrocie czują się mniej obco w murach nowej dla nich szkoły i z entuzjazmem rozpoczynają naukę w Hetmanie.