Hetman społecznie w Dniu Otwartym

Bieżący rok szkolny upływa pod hasłem Hetman społecznie i właśnie ta myśl była motywem przewodnim Dnia Otwartego, który odbył się w Hetmanie 17 kwietnia.

Zebranych gości powitał pan dyrektor Paweł Dobrowolski. Porównując atmosferę panującą w szkole do „duszy”, czyli tego, co najlepsze i najsmaczniejsze w środku pączka (tj. dżemu, róży, kremu, czekolady, toffi itp.), zachęcił młodzież do zapoznania się z klimatem panującym w hetmańskim środowisku. Atmosfera życzliwości, wsparcia, poczucie bezpieczeństwa są bowiem często ważniejsze niż same sukcesy naukowe. Podkreślił też, że w Hetmanie każdy może cieszyć się wolnością, wybierając rozszerzenia czy rozwijając swoje zainteresowania na zajęciach dodatkowych (ekonomia, język łaciński, różnorodne kółka). Szefowa tegorocznego przedsięwzięcia, pani Barbara Szewerniak, wspomniała o tematyce przygotowanych prezentacji i pokazów – działania społeczne oraz osiągnięcia w różnych dziedzinach, dokonane poprzez pracę zespołową zgodnie z myślą: Wspólnie zwykli ludzi mogą osiągnąć niezwykłe cele. Natomiast Martyna Piekarska, członkini Sejmiku Uczniowskiego, jako odpowiedzialna za logistykę zwiedzania, przydzieliła przewodników, którzy oprowadzali dalej przybyłych gości po szkolnych salach. Mogli oni zajrzeć do wielu pomieszczeń oraz na szkolne podwórko.

Przełomowe odkrycia i wynalazki dla ludzkości prezentowały grupy uczniów interesujących się fizyką i matematyką. Informatycy z kolei podpowiadali – Co mówić, żeby maszyna nas słuchała – i podzielili się ciekawostkami z zakresu programowania. Osoby pasjonujące się chemią przedstawiły w sali nr 29 Historię mydła, za to w pracowni chemicznej, gdzie odbywały się pokazy eksperymentów pt. Zjawisko chemiluminescencji, zadziwiająco oraz tajemniczo błyskało się i świeciło. O szczegóły jednak należy pytać osoby zaangażowane.

Goście nie ukrywali, że podobały się im gry strategiczne „Black sea”, „Wrzesień 1939” oraz „Flames of war”, w których członkowie koła modelarskiego używali figurek wydrukowanych w formacie 3D. Zainteresowaniem cieszyły się również odbywające się w sąsiadujących salach prezentacje nt. Znaczenie dla ludzkości złamania szyfru Enigmy oraz Co zawdzięczamy starożytnym? Studio rysunku zaprezentowało struktury wewnętrzne człowieka,  językowcy zaś przybliżyli francuskie, niemieckie i włoskie wynalazki, które zmieniły świat. W sali języka hiszpańskiego natomiast można było zagrać w gry sensoryczne i poczuć się niczym Picasso, jak też poznać historię muzycznego Konkursu „Hetmanutki”. W pracowni biologicznej dużą ciekawość wzbudziły społeczne zachowania zwierząt.

Nie zabrakło także informacji od członków Sejmiku Uczniowskiego, którzy mają ogromny wpływ na kształtowanie atmosfery w szkolnej społeczności. Opowiadali oni o podejmowanych przez siebie inicjatywach, służących dobru wszystkich. Z kolei projekty społeczne, realizowane w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, zaprezentowali członkowie bieżąco działających zespołów, zmierzających już do finału.

Strefę muzyczną przybyli mogli odnaleźć, idąc za dźwiękami skrzypiec, fletu i pianina oraz wsłuchując się w głosy śpiewających w chórze Vox Hetmaniae lub solo. Kto zaś wspiął się na poddasze budynku przy ul. Dominikańskiej 5, z pewnością tego nie żałował. Mógł bowiem zapozować przed obiektywami kółka fotograficznego, poznał też efektowną, aczkolwiek niełatwą pracę redaktorów HetManiak TV, a ponadto został ugoszczony w Students Clubie 39,5.

Hetmańskie sportowe przedsięwzięcia (m.in. Tarnobrzeski Bieg na Orientację, Memoriał Pływacki, Turniej Tenisa Stołowego) z racji pogody miały swe prezentacje nie na boisku szkolnym, lecz wewnątrz budynku, blisko zaś tej ekipy  Klub Żeglarski „Kubryk” pokazywał trasy odbytych już rejsów i uczył wiązania węzłów, zarażając w ten sposób „bakcylem” pływania.

Jakie wrażenia mieli odwiedzający mury Hetmana?

Wszyscy wypowiadali się bardzo pozytywnie, poza tym dopytywali o szczegóły swoich przewodników, zagadywali innych uczniów i nauczycieli, niektórzy nawet nie bali się „stanąć na dywaniku” u dyrektora.

Mamy nadzieję, że z wieloma spotkamy się w nowym roku szkolnym.