Dobrze znów być razem!

4 września o godzinie 16:00, tradycyjnie w Tarnobrzeskim Domu Kultury, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2023/2024.

Zanim padło z ust Pana Dyrektora zwyczajowe: „Uważam rok szkolny za rozpoczęty!”, przedstawiciele Sejmiku Uczniowskiego – Zuzanna Świstek i Kacper Janczy – powitali wszystkich przybyłych, a w szczególności przyjmowanych do hetmańskiej społeczności uczniów klas pierwszych.

Uroczystościom inauguracyjnym splendoru dodało pojawienie się pocztu sztandarowego przy przejmujących dźwiękach werbla wygranych przez Lenę Kwarciany, a także piękne wykonanie hymnu szkoły przez chór Vox Hetmaniae i dwie jego solistki, Klaudię Huk i Magdalenę Mroczkę.

Po tej części uroczystości Sejmik oddał głos Dyrektorowi szkoły, Panu Pawłowi Dobrowolskiemu. Po powitaniu wszystkich przybyłych – gości honorowych, nauczycieli, rodziców i oczywiście uczniów –  przemawiający przedstawił nowych pedagogów, którzy w tym roku szkolnym zasilili grono nauczycielskie. Z ciepłymi słowami zwrócił się także do pierwszoklasistów, życząc im, by czas spędzony w „Hetmanie” był najpiękniejszym okresem ich życia. Słuchacze zostali również zaznajomieni z tegorocznym hasłem zaproponowanym przez Sejmik Uczniowski: „Hetman społecznie”. I choć w  wystąpieniu Pana Dyrektora wiele było dowcipnych wtrętów, to wciąż pojawiały się z całą powagą akcentowane myśli, np. „Człowiek musi mieć człowieka obok siebie”; silnie wybrzmiała też deklaracja: „Stawiamy na relacje”. Korzystając z okazji, Dyrektor szkoły złożył podziękowania Panu mec. Pawłowi Niedźwiedziowi, przedstawicielowi Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie za wspaniałą współpracę i patronat nad klasami prawniczymi w „Hetmanie”.

Następnym punktem programu było przywitanie przez wychowawców nowych uczniów i ślubowanie klas pierwszych. Tę część wydarzenia zakończył wspaniały występ Emila Treli – nasz artysta wykonał utwór Marka Grechuty „Świecie nasz”. Piękny tekst, znakomicie zinterpretowany przez młodego wokalistę, poruszył wszystkich do głębi. Wyjątkowej treści w tym dniu nabrały słowa: „Świecie nasz, świecie nasz/ Chcę być z Tobą w zmowie/ Z blaskiem twym, siłą twą/ Co mi dasz, odpowiedz!”. Okazały się także celną zapowiedzią kolejnej części inauguracyjnego programu, czyli wykładów.

Tradycją szkoły jest, że w rolę prelegentów wcielają się uczeń i nauczyciel, a ich wystąpienia zawsze nawiązują do wybranego przez szkolną społeczność hasła na dany rok pracy. Tym razem na scenie królowała tematyka społeczna. Jako pierwszy wystąpił drużynowy Aleksander Harnik, uczeń klasy IIIa, który w przemyślanym, dobrze skonstruowanym przemówieniu podzielił się swoimi doświadczeniami z pracy w harcerstwie. W poruszający i szczery sposób opowiedział m. in. o pomocy, jaką nieśli harcerze uchodźcom z Ukrainy w pierwszych dniach wojny. Swoje wystąpienie zakończył myślą: „Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl – pomóż, czyli działaj”.

Po wystąpieniu ucznia głos zabrała nauczycielka języka polskiego, Pani Kamila Wolska. Temat jej wystąpienia brzmiał: „Siła zachowań prospołecznych”. Prelegentka z dużym przekonaniem twierdziła, że działania prospołeczne mają wpływ na to, jaką wspólnotę budujemy. Czy jednak nasze działania są nastawione na dobro, troskę…? Otrzymaliśmy odpowiedzi na wiele pytań, m. in. dlaczego ludzie pomagają i jakie są efekty prospołecznego zaangażowania. W wykładzie znalazły się również przykłady pięknych działań dla dobra bliźnich, te spektakularne i te z najbliższego, szkolnego podwórka.

Pierwsze po wakacjach spotkanie społeczności „Hetmana” na pewno zasiało w głowach słuchaczy wiele cennych myśli. Pewnie też wielu wyszło z TDK z przekonaniem co do słuszności harcerskiej dewizy: „Trzeba robić wszystko, by oddać świat lepszym, niż się go zastało”! (rd)