Relacja z XIX Turnieju Gry Strategicznej ,,Wrzesień 1939’’

Relacja z XIX Turnieju Gry Strategicznej ,,Wrzesień 1939’’

XIX Turniej Gry Strategicznej ,,Wrzesień 1939’’ rozegrany został 26 marca 2022r. na obiektach MOSiR w Tarnobrzegu.

W turnieju wzięło udział 25 najlepszych zawodników z całej Polski w dwu kategoriach wiekowych: juniorów i seniorów. Każdy uczestnik rozegrał 3 bitwy, dysponując pododdziałami wojska składającymi się z własnoręcznie sklejonych i pomalowanych modeli plastikowych w skali 1/72. Walki były niezwykle zacięte. Wiele emocji, planów, strategii, poprowadzonych natarć, zajmowanych celów, nawet łez, było jak zwykle udziałem zawodników.

Turniej wpisuje się w cykl Ogólnopolskiej Ligi Gry Strategicznej ,,Wrzesień 1939’’, której ostatnia rozgrywka zaplanowana jest w Muzeum Wojska Polskiego na maj 2022r. Na najlepszych czekają cenne nagrody.

Wyniki:

I miejsce – Grzegorz Rawski (Tarnobrzeg) – I Społeczne Liceum Ogólnokształcące  w Tarnobrzegu

II miejsce – Krystian Kaczyński (Ostrołęka)

III miejsce – Kacper Krzak (Warszawa) –  Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie

 

„Wrzesień 1939” jest historyczną grą bitewną, opartą na modelach pojazdów, sprzętu wojskowego i figurkach żołnierzy w skali 1:72 (20 mm), osadzoną w realiach Wojny Obronnej.

Gra symuluje walki w skali taktycznej między oddziałami polskimi i niemieckimi na szczeblu kompanii, rozgrywane na stołach plastycznych, z wykorzystaniem specjalnie przygotowanych elementów terenu.

Zasady gry to kompromis pomiędzy grywalnością a odwzorowaniem realiów historycznych początków II wojny światowej

Od początku 2018 roku rozpoczęliśmy w naszych modelarniach: miejskiej działającej przy MOSiR Tarnobrzeg I Społecznym Liceum  w Tarnobrzegu im. Hetmana Jana Tarnowskiego próby, mające na celu wykorzystanie historycznej gry strategicznej „Wrzesień 1939”, zarówno do celów edukacji historycznej, jak również sposobu na kreatywne wykorzystanie tworzonych w trakcie zajęć modeli.

Staramy się stale szukać nowych możliwości na zainteresowanie młodzieży, zarówno modelarstwem, jak i historią. Historyczna gra strategiczna łączy w sobie pracę nad modelami, które potem wykorzystywane są do rekonstrukcji walk, oddając wiernie realia okresu oraz możliwości sprzętowe, dzięki czemu gracz jest w stanie doświadczyć wagi podejmowanych decyzji i trudu zmagań z przeważającymi siłami wroga.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do pracy w naszym kole modelarskim.

Relacja z TVL Tarnobrzeg  https://www.youtube.com/watch?v=lqy1jj7E6HA&ab_channel=TelewizjaLokalnaTVL

(tc)