XXIII Tarnobrzeski Bieg  na Orientację –  Bieg po Trzeźwość

Za nami XXIII Tarnobrzeski Bieg  na Orientację –  Bieg po Trzeźwość

Ten bieg to tradycja. Zawody pojawiają się w hetmańskim kalendarzu organizacji roku szkolnego  już od ponad dwudziestu lat.  Od pierwszej edycji, zawodom przyświeca ten sam cel – popularyzacja i upowszechnianie biegania wśród dzieci i młodzieży. W bieżącym roku szkolnym zawody przyjęły hasło przewodnie „Bieg po trzeźwość”, aby bezpośrednio włączyć się w profilaktykę przeciwdziałania zjawiskom uzależnień wśród uczniów.

Do rywalizacji w dniu 7 czerwca 2023 roku wstawiło się 43 uczestników z 4 szkół zlokalizowanych na terenie miasta Tarnobrzega.

Na wyróżnienie zasługują uczniowie tarnobrzeskich szkół – Szkoły Podstawowej nr 4 im Mikołaja Kopernika, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Akademii Miechocińskiej wraz z opiekunem, Szkoła Podstawowa nr 10 im Janusza Korczaka wraz z opiekunem oraz Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II  wraz z opiekunami.

Organizatorami biegu była Gmina Tarnobrzeg,  I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu oraz Uczniowski Klub Sportowy „HETMAN” Tarnobrzeg.
Bieg odbył się na terenach parku dzikowskiego za zgodą Prezydenta Miasta Tarnobrzega. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Pan Paweł Dobrowolski Dyrektor I SLO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu.

Przed startem dla wszystkich uczestników przeprowadzono ćwiczenia ogólnorozwojowe, po których organizatorzy przypomnieli regulamin zawodów. Start nastąpił o godzinie 10.00 z dziedzińca Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu. Uczestnicy startowali w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa klasy V i VI oraz szkoła podstawowa klasy VII i VIII. Zawodnicy wybiegali na trasę w odstępach 2 minutowych. Na linii startu każdy zawodnik otrzymał mapę biegu, kartę uczestnika biegu oraz numer startowy. Na trasie wyznaczonych było 5 pkt. kontrolnych, na których zawodnicy odpowiadali na  pytania z poszczególnych dziedzin nauki: historia, matematyka, j. polski  i geografia. Za każdą poprawną odpowiedź każdy zawodnik otrzymywał 1 pkt. (1 minuta bonifikaty czasowej). Odpowiedzi oceniali sędziowie punktowi (uczniowie klasy I D I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego). Zgodnie z regulaminem biegu były przyznawane także bonifikaty czasowe w kategoriach: Kat I  dziewczęta 1 pkt. Kat II  dziewczęta 1 pkt.

Bieg przebiegł zgodnie z regulaminem i zakończył się o godz. 12.00. Tuż przed ogłoszeniem oficjalnych wyników dla wszystkich uczestników  biegu organizatorzy  przegotowali zdrowy poczęstunek w postaci soczystych owoców. O godz. 12.15 nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników i przedstawienie zwycięzców biegu, rozdanie dyplomów, pucharów, medali oraz nagród rzeczowych.W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:

KATEGORIA I SZKOŁA PODSTAWOWA klasy IV – VI

I MIEJSCE – Karol Szozda, otrzymał puchar, medal, dyplom oraz sprzęt sportowy.
II MIEJSCE – Szymon Hoszko, otrzymał medal, puchar, dyplom oraz sprzęt sportowy
III MIEJSCE – Gabriel Walski, otrzymał medal, puchar, dyplom oraz sprzęt sportowy
IV MIEJSCE – Antonina Bąk, otrzymała dyplom oraz upominek.

KATEGORIA II SZKOŁA PODSTAWOWA klasy VII – VIII

I MIEJSCE – Jan Dryś, otrzymał puchar, medal, dyplom oraz sprzęt sportowy
II MIEJSCE  – Karol Bąk otrzymał  medal, puchar, dyplom oraz sprzęt sportowy

III MIEJSCE – Jakub Leniart otrzymał medal, puchar, dyplom oraz sprzęt sportowy
IV MIEJSCE – Hanna Mycek, otrzymała dyplomom oraz upominek.

Dekoracji oraz wręczenia nagród dokonał Pan Paweł Dobrowolski– dyrektor Hetmana. Zawody zakończono wspólną pamiątkową fotografią, gratulacjami i gorącym zaproszeniem na kolejną XXIV edycję Tarnobrzeskiego Biegu na Orientację.