Wyjazd na Dni Otwarte Uniwersytetu Jagiellońskiego

13 marca uczniowie naszego liceum rozszerzający matematykę, fizykę i informatykę, wraz z Panem Markiem Kierzkowskim, wzięli udział w Dniach Otwartych organizowanych przez najstarszą Polską uczelnię, czyli Uniwersytet Jagielloński.

Wydział Matematyki i Informatyki UJ zaoferował im szereg różnych wykładów, m.in. o sztucznej inteligencji czy statystyce.  Nie bez powodu sztuczna inteligencja zyskała miano czwartej rewolucji przemysłowej. Podczas wykładu otwartego prelegentka, dr inż. Joanna Świebocka – Więk, odpowiadała m. in. na pytania: jak właściwie zdefiniować inteligencję i czy komputer myśli w sposób podobny do człowieka? Skąd algorytm wie, że na obrazie „widzi” kota? Czy maszyna może być świadoma i mieć wolną wolę? Czy może być do nas uprzedzona?  Spotkanie było też okazją do zapoznania się z nowym kierunkiem w ofercie Wydziału Matematyki i Informatyki. A kierunek ten to właśnie Sztuczna Inteligencja.

Następnie na warsztatach z elektroniki hobbistycznej młodzież miała okazję przyjrzeć się bliżej podstawom obsługi mikroprocesorów i ich programowaniu, a zajęcia poprowadzone przez jednego ze studentów przybliżyły licealistom pojęcie kwadratów w słowach. Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni, a wizyta na uczelni na pewno wpłynie na ich decyzję o przyszłym wyborze studiów wyższych. (Iwo Czech 3d)