Wspólne czytanie „Nad Niemnem”

W sobotę, 9 września, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Marczaka tarnobrzeżanie mogli włączyć się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Nie mogło nas tam zabraknąć.

Hetmańską ekipę czytających powieść Orzeszkowej tworzyli: Magdalena Stępak, Nikodem Szala-Jagiełło, Jan Mazurkiewicz oraz Pani Renata Dąbrowska. O niepowtarzalną oprawę muzyczną dla wydarzenia zadbały nasze artystki: Julia Wolanin (pianino) i Natalia Gazda (skrzypce).

Wydarzenie miało charakter spotkania pokoleń i różnych środowisk. Czytelniczy maraton rozpoczął Prezydent Tarnobrzega, Pan Dariusz Bożek. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe imienne certyfikaty z okolicznościową pieczęcią.

Warto przypomnieć, że inicjatywa służąca promowaniu czytania najwybitniejszych dzieł klasyki polskiej zrodziła się w 2012 roku –  w całej Polsce wspólnie czytano wtedy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach podczas Narodowego Czytania pojawiły się: „Zemsta”, Trylogia, „Lalka”, „Quo vadis”, „Wesele” „Przedwiośnie”, nowele polskie, „Balladyna”, „Moralność Pani Dulskiej”, „Ballady i romanse”.

Rękopis „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej – Polona https://polona.pl/…/cb27b0df-e99e-4c61-a901…