Wspaniałe Hetmańskie Dziewczyny

Samorządowy Konkurs Nastolatków ,,Ośmiu Wspaniałych” ma na celu promowanie wolontariatu, poprzez docenienie młodzieży, która bezinteresownie pomaga innym, a dzięki swoim działaniom staje się wzorem do naśladowania.

12 marca odbył się tarnobrzeski finał tego Konkursu, podczas którego wybranych zostało osiem młodych osób z naszego miasta, które najbardziej wyróżniły się swoją aktywnością na rzecz środowiska. Miło nam poinformować, iż w gronie laureatów Konkursu znalazły się trzy uczennice naszej szkoły: Roksana Dziura (3b), Julia Krząstek (1c) oraz Martyna Piekarska (2b), która ponadto została wytypowana na reprezentantkę naszego miasta na ogólnopolskiej gali konkursu. Dla nas to nic dziwnego, gdyż dziewczyny są dobrze znane w środowisku szkolnym, nie brakuje ich podczas okolicznościowych imprez czy zaplanowanych akcji.

Najmłodsza Julia tak mówi o swojej przygodzie z wolontariatem: W ostatnich dniach dostąpiłam zaszczytu wstąpienia do grona „Ośmiu Wspaniałych”, z czego bardzo się cieszę. Ten konkurs jest dla osób, które oprócz rozwijania swoich pasji mają wystarczająco czasu i chęci, aby pomagać innym. Myślę, że niesienie pomocy i zaangażowanie w różne działania służy innym, ale też i samemu sobie. Spektrum działań Julii jest bardzo szerokieuczestniczyła w wielu biegach charytatywnych (np. „Dla Marysi”, „Przegoń cukrzycę”), współorganizowała 45 Bieg Nadwiślański im. Alfreda Freyera, zaangażowała się w akcje Szlachetnej Paczki, wraz z klasą przygotowała prezenty mikołajkowe „Dar dla Darka”. Z rówieśnikami dzieliła się też swoją pasją, organizując warsztaty makramy.

Martyna, zapytana o swoje doświadczenia, chętnie opowiada: Pierwsze działania charytatywne, w których brałam udział, miały miejsce jeszcze w szkole podstawowej. Wraz z klasą organizowałam wiele różnych akcji, np. sprzedawanie pączków, z czego dochód przeznaczono na wybudowanie studni w Afryce. Zbieraliśmy również karmę dla zwierząt w schronisku, w którym też wyprowadzałam psy na spacer. Oprócz tego działałam w Samorządzie Szkolnym, a w 7 klasie rozpoczęła się moja przygoda jako wolontariusza WOŚP-u. Od tamtego czasu moja działalność społeczna cały czas się rozszerza. W „Hetmanie” Martyna należy do Sejmiku Uczniowskiego i prężnie działa na rzecz hetmańskiej społeczności przy organizacji szkolnych wydarzeń, m.in. koordynowała akcję mającą na celu stworzenie kartek, zawierających miłe słowa skierowane do podopiecznych tarnobrzeskiego Domu Pomocy Społecznej. Uczestniczyła także jako wolontariusz w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności. Najbardziej dumna jest jednak z projektu społecznego, który prowadzi m.in. z Paulą Nazar, ubiegłoroczną laureatką Konkursu „Ośmiu Wspaniałych” – Nasz projekt nosi on nazwę ,,Równowartościowi” i ma na celu zwalczanie zjawiska dyskryminacji poprzez szerzenie informacji o niej i jej negatywnych skutkach. Aktualnie prowadzimy warsztaty w szkołach podstawowych oraz średnich, ponieważ zależy nam na dotarciu do jak największej liczby młodych osób. Ponadto w planach laureatki Konkursu jest oficjalne dołączenie do Centrum Wolontariatu w Tarnobrzegu

Roksana w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu brała udział w  takich akcjach jak: zbiórki dla obywateli Ukrainy, organizacja Mikołajek dla Domu Dziecka w Skopaniu czy akcjach wspierających schronisko zwierząt w Machowie. Co było dla niej najważniejsze? Trudno jednoznacznie wybrać. Prowadziłam bowiem projekt społeczny w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, którego celem było szerzenie świadomości społecznej na temat zaburzeń psychicznych wśród dzieci i młodzieży. W obliczu wojny w Ukrainie postanowiłam jednak wykorzystać projektowe media społecznościowe do pomocy ukraińskim dzieciom, organizując dla nich m.in. zbiórkę artykułów papierniczych. Razem z koleżanką stworzyłam również mini-słowniczki ukraińsko-polskie w formie plakatów, które zostały rozwieszone w Tarnobrzegu. Roksana, jako osoba utalentowana muzycznie (gra na skrzypcach, udziela się w szkolnym chórze VOX HETMANIAE i amatorskim zespole LUMINA) brała udział w wielu koncertach, m.in. w koncercie charytatywnym „Śmierć oczami dziecka”, który został objęty Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy. Wolontariacko tłumaczyła również azjatyckie filmy i seriale z języka angielskiego na język polski dla jednej z internetowych stron streamingowych. Była także szkolną ambasadorką akcji „CZYTAJ PL” – największej akcji promującej czytelnictwo w Polsce. Roksana świetnie łączy pasję naukową z działaniami społecznymi. Jest ubiegłoroczną finalistą Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, a w bieżącym roku uzyskała kwalifikację do finału Olimpiady Języka Angielskiego. Jako przewodniczącą Sejmiku Uczniowskiego nie tylko dba o to, by wypełnić kalendarz zaplanowanych imprez, ale przede wszystkim by były one na wysokim poziomie.

Co daje wolontariat naszym WSPANIAŁYM DZIEWCZYNOM? Oddajmy im jeszcze głos!

Julia: Myślę, że wolontariat to przede wszystkim pomoc samemu sobie, szansa na poznanie siebie poprzez innych ludzi. Wydaje mi się, że warto pomagać, ponieważ dobro wraca i jest lekarstwem dla nas samych – pomagając innym, uzdrawiamy siebie.

Martyna: Takie działanie daje mi spełnienie. Nigdy niczego nie oczekiwałam za moją aktywność społeczną, natomiast zawsze chętnie zgłaszam się jako wolontariusz do różnych wydarzeń i czerpię z tego radość. Działalność charytatywna zapewnia satysfakcję, a oprócz tego daje jeszcze możliwość poznania wielu inspirujących, w pełni sił do działania osób o dobrym sercu.

Roksana: Wolontariat i pomoc innym przynoszą mi mnóstwo radości. Działalność społeczna pozwala mi lepiej zrozumieć świat, w którym żyję – uwrażliwia mnie na problemy, z jakimi mierzą się ludzie wokół mnie, pozwala lepiej ich zrozumieć; zmienia sposób, w jaki patrzę na rzeczywistość. Przede wszystkim jednak daje mi to poczucie sprawczości. Wolontariat pokazuje, że każdy z nas ma realny wpływ na to, co nas otacza, a każdy, choć najmniejszy gest, najmniejsza próba pomocy drugiemu człowiekowi może nieść ze sobą ogromne zmiany na lepsze. Myślę, że warto walczyć o to, co dla nas ważne. Głos młodego pokolenia powinien być widoczny i słyszalny, ponieważ to my, młodzi, tworzymy taką przyszłość, w jakiej chcielibyśmy żyć. Warto więc spojrzeć ponad siebie, odrobinę dalej – dostrzec drugiego człowieka wraz z jego potrzebami. Działalność społeczna nie musi być czymś wielkim i oszałamiającym – przygodę z wolontariatem można zacząć każdego dnia poprzez uśmiech i pozytywne nastawienie. Na to nigdy nie jest za późno:)

BRAWO, Dziewczyny! Jesteśmy z Was dumni!

Zdjęcia pobrano ze strony UM Tarnobrzega oraz z archiwum dziewcząt.