Witaj, Warszawo!

W przedostatni poniedziałek czerwca odbyła się wycieczka do Warszawy, stolicy państwa, dla wszystkich chętnych z hetmańskiego grona. Uczniowie wraz z opiekunkami wyjechali z Tarnobrzega o godzinie ósmej, by następnie dojechać na metę i zwiedzić Muzeum Życia w PRL-u. Pod okiem przewodników Hetmaniacy mieli okazję poznać uroki, a także ciemne strony czasów polskiego socjalizmu. Można też było zrobić sobie pamiątkowe zdjęć w wymarzonym samochodzie naszych dziadków, czyli małym fiacie,  jak też w starej budce telefonicznej. Po skończonym zwiedzaniu wszyscy posmakowali typowej PRL-owskiej oranżady, a niektórzy  twierdzą nawet, że poczuli smak dzieciństwa!

Kolejnym etapem był spacer Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na Starówkę. Aż trudno uwierzyć, że większość z tych budowli była doszczętnie zniszczona w czasie II wojny światowej. Mogliśmy zerknąć w bramy Uniwersytetu Warszawskiego, do kamienicy, gdzie mieszkał Rzecki, bohater Lalki, i pokłonić się sercu Chopina w kościele św. Krzyża. Ostatni przystanek mieliśmy w Teatrze Buffo. Spektakl pod tytułem Lalki przybliżył tematy z życia współczesnej Polski, takie jak: przemoc domowa, uprzedmiotowienie kobiet, queerfobia czy nacjonalizm. Musical rockowy z udziałem młodych aktorek bardzo poruszył uczniów i zachęcił do różnorodnych refleksji. Niektórym dane było nawet zatańczyć na scenie! Ważną metaforą, która zaskoczyła widzów, był kilkakrotnie powtarzany przepis na szare kluski, które w rzeczywistości przedstawiały nasz współczesny kraj. Po spektaklu mieliśmy możliwość poznać aktorki oraz reżysera tego przedsięwzięcia – Dariusza Lewandowskiego, posłuchać o idei utworu, historii powstania oraz zamienić parę słów z bohaterkami i zrobić sobie wspólne zdjęcie.

Składamy ogromne podziękowania organizatorom tego wyjazdu, kierowcy, przewodnikom oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do jego odbycia się. Paula Nazar 3b