Uczestnicy projektu ekologicznego na spotkaniu z mentorem

Program ekologiczny „1Planet4All – Razem dla klimatu!” ma na celu przybliżenie edukacji klimatycznej z medialną.

W związku z tym, młodzież z klasy 1B, założyciele Klimatycznej Redakcji Szkolnej, wraz z opiekunami projektu, wzięli udział w webinarium on-line z panem Przemysławem Martyńskim, dziennikarzem, założycielem portalu https://youngface.tv, na temat współpracy redakcji szkolnych z mediami.

W trakcie warsztatów prowadzący wskazał na wartość, jaką jest krytyczne myślenie przy działaniach na rzecz ochrony klimatu. Podzielił się też swoim doświadczeniem w pracy z młodymi dziennikarzami oraz opowiedział o współpracy redakcji z mentorem. Młodzież poznała zasady towarzyszące tej działalności, swoją rolę w procesie mentoringu i korzyści jakie z tego otrzymają. Pierwsze spotkanie było owocne i uczniom udało się określić cel działania, którym będzie: „Wpływ zmian klimatu na rodzime gatunki i ich habitaty”. Redakcja Klimatyczna ma na celu promowanie wiedzy dotyczącej zmian klimatu poprzez pokazanie wpływu na lokalne tereny.

Przez kolejne dwa miesiące uczniowie będą poszukiwać informacji, zbierać materiały, weryfikować je i opracowywać na ich podstawie swoje własne teksty, wideo lub podcasty. Być może redakcja z naszej szkoły zdecyduje się przeprowadzić wywiad z ekspertem lub ekspertką albo kimś z lokalnej społeczności?

Do tej pory w ramach akcji 1Planet4All na lekcji wychowawczej odbyły się zajęcia dotyczące Fake Newsów, a 1 marca młodzież wzięła udział w webinarium organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej na temat zmian klimatu. (AN, SW)

https://youngface.tv/