Twarze Matematyki

Michał Nowak, uczeń klasy III d uczestniczył w miniony wtorek 20 czerwca 2023 roku w konferencji „Twarze Matematyki – Hugo Steinhaus”, podczas której uroczyście odebrał dyplom za I miejsce w 22. Podkarpackim Konkursie Matematycznym im. Franciszka Leji.

W Rzeszowie, w auli Instytutu Matematyki UR zgromadzili się uczniowie i  nauczyciele szkół ponadpodstawowych województwa podkarpackiego, dla których matematyka to przede wszystkim fascynująca przygoda.  

Tematyka tegorocznej konferencji związana była z postacią prof. Hugona Steinhausa, wybitnego matematyka urodzonego w Jaśle. W latach 20-tych jako profesor rozpoczął pracę na Uniwersytecie Lwowskim, stając się współtwórcą powszechnie znanej lwowskiej szkoły matematycznej. W 1945 współorganizował wrocławskie środowisko naukowe. Został pierwszym dziekanem Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Był autorem unikatowego, popularyzującego matematykę Kalejdoskopu Matematycznego (wyd. 1938 po polsku i angielsku, przetłumaczony na 10 języków) i kilku innych książek popularnonaukowych. 

Podczas wydarzenia wysłuchano ciekawych prelekcji wykładowców Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Organizatorami konferencji byli: Instytut Matematyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Oddział Podkarpacki Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, Oddział Rzeszowski Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Polskie Towarzystwo Kobiet w Matematyce.