Trzeci raz i nie ostatni…

Jak spędzić w niezwykły sposób listopadowe popołudnie i wieczór, przekonali się uczestnicy III Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej Hetmanutki 2023.

W dniu Konkursu szkolny hol zamienił się w arenę gorących emocji i niepowtarzalnych wystąpień. Widok tłumów zgromadzonych na miejscu robił wrażenie już na wejściu – rodziny, przyjaciele i oddani fani uczestników stworzyli wyjątkową atmosferę, wypełnioną oczekiwaniem na niezapomniane chwile.

W tegorocznej edycji Hetmanutek zgłosiło się tylu chętnych, że organizatorzy obawiali się, że przesłuchania konkursowe potrwają nie jeden, a dwa dni. Ogromne zainteresowanie, jakim cieszy się konkurs, świadczy nie tylko o talentach zgłaszających się wykonawców, ale także o tym, iż wydarzenie to staje się znaczącym punktem w kalendarzu artystycznym regionu.

W programie koncertu, oprócz części konkursowej, pojawiają się dodatkowe atrakcje, które w niepowtarzalny sposób tworzą klimat Hetmanutek i pozostają w pamięci uczestników oraz widzów.

W tym roku również nie zapomnieliśmy o niespodziankach. Rozpoczęliśmy od pozdrowień muzycznych, które przesłali nam członkowie zespołu Przepióreczka, PANOWIE, w składzie: Szymon Szulich, Michał Śmiłowski, Jan Szwagierczak i Jakub Wąsik. Twórcy pierwszego dżingla konkursu, a także muzycy wspierający akompaniamentem wielu wokalistów. Pamiętamy i bardzo dziękujemy😊! W Hetmanie zastanawialiśmy się, kto godnie ich zastąpi. Czy udało się? Debiut na scenie Hetmanutek w fantastycznym stylu zaliczyły DZIEWCZYNY. Dwa różne w stylu bandy, ale obydwa wyjątkowe i pełne pasji, ich występy oraz przygotowany na tę okazję nowy motyw muzyczny utwierdziły nas w przekonaniu, że w blasku jupiterów pojawiły się kolejne wspaniałe artystki: Julia Barnaś, Emilia Barnaś, Klaudia Huk, Natalia Gazda, Roksana Dziura, Natalia Jugo, Iga Kwarciany i Lena Kwarciany. Witamy i dziękujemy za piękne występy!

Filmową pocztówkę z pozdrowieniami dla uczestników konkursu otrzymaliśmy również od Kuby Drysia, pamiętnego super wykonawcy i fana piosenki włoskiej. To był bardzo miły gest!

Zuzanna Świstek, po raz trzeci przywitała przybyłych na MKPO Hetmanutki, by następnie przekazać mikrofon gospodyni koncertu Roksanie Dziurze, która podziękowała starszej koleżance za piękny wkład w organizację, promocję i prowadzenie dotychczasowych edycji konkursu.

Zuziu, jeszcze raz serdecznie dziękujemy za te wspólnie spędzone chwile przed, w trakcie i po koncertach -planowanie, prowadzenie i podsumowanie – za bycie dobrą duszą Hetmanutek.

Zaproszony na scenę Pan Dyrektor Paweł Dobrowolski przedstawił Jury Konkursu, w którym zasiedli eksperci, reprezentujący różnorodne spojrzenie na świat muzyki.

Przekonaliśmy się w trakcie koncertu, że Pan Łukasz Jugo (Przewodniczący Jury), Pani Wicedyrektor Marta Wciseł, Pani Kamila Wolska, Pani Joanna Szpyt i Pani Sara Trubiłowicz z wielkim profesjonalizmem ocenili występy uczestników.

Trzy pary zapowiadających w składzie: Julia Tworek i Michalina Tworek, Paula Nazar i Olek Przybysz, Martyna Kaczmarek i Natalia Kmuk, poprowadziły część konkursową w dwóch kategoriach: szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Ich zdolność do sprawnego kierowania wydarzeniem, precyzyjne zapowiedzi, zadawane z humorem pytania oraz umiejętne reagowanie na wystąpienia uczestników sprawiły, że całość była prowadzona z dużym kunsztem. To dzięki nim konkurs przebiegł zgodnie z oczekiwaniami, zyskując uznanie zarówno ze strony uczestników, jak i publiczności. Dziękujemy za ten udany debiut prezenterski  na Hetmanutkach!

W kategorii szkół podstawowych mieliśmy okazję posłuchać 17 wykonawców, którzy reprezentowali szkoły z Gorzyc, Kleczanowa, Obrazowa, Sandomierza, Skopania, Tarnobrzega, Woli Baranowskiej i Zawichostu. 2 z nich było z klas VI, 9 z VII i 6 z klas VIII.

W drugiej kategorii konkursowej, szkół ponadpodstawowych, zobaczyliśmy na scenie 16 wykonawców ze szkół w Gorzycach, Mielcu, Sandomierzu i Tarnobrzegu, w tym 2 zespoły muzyczne, 5 uczniów z klas I i 5 z II, 2 z III i 4 z IV.

W przerwie między występami Roksana przedstawiła listę Przyjaciół Hetmanutek, którzy nas nie zawiedli i po raz kolejny podarowali uczestnikom Konkursu wspaniałe upominki i nagrody dla zwycięzców. Tutaj znajduje się informacja o tym, kto nam w tym roku pomógł. Niektórzy są z nami od samego początku. Jeszcze raz bardzo dziękujemy!

W tym roku wykonawcy zdecydowali się wystąpić wyłącznie z repertuarem w języku angielskim i hiszpańskim. Po zakończeniu przesłuchań Jury przystąpiło do obrad, a my na holu mieliśmy możliwość obejrzenia drugiego występu zespołu wspaniałych muzykujących dziewczyn.

Roksana serdecznie podziękowała artystkom za ich niezwykły występ, a następnie z radością ogłosiła rozpoczęcie głosowania na Nagrodę Publiczności. Szczegółowe zasady tego ekscytującego etapu wyjaśnił Pan Konrad Kowal, który przedstawił zgromadzonym, jak dokładnie mogą oddać swoje głosy na ulubionego uczestnika.

W oczekiwaniu na werdykt Jury, organizatorzy rozdali uczestnikom symboliczne upominki, oraz przygotowali interaktywną zabawę muzyczną, do której publiczność włączyła się z entuzjazmem. Ten moment oczekiwania na wyniki nie był tylko chwilą napięcia, ale także stworzył okazję do wspólnej radości i integracji, co sprawiło, że atmosfera była pełna pozytywnych emocji.

Po dłuższej przerwie Jury powróciło na hol, a moment ogłoszenia wyników stał się kulminacyjnym punktem wydarzenia.

Przewodniczący zespołu oceniającego, Pan Łukasz Jugo, ogłosił wyniki w III MKPO Hetmanutki.

I tak (werble):

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyły:

I miejsce Lena Ruszowska

– ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Stanisława Piętaka w Tarnobrzegu

II miejsce Katarzyna Roda

– reprezentująca Szkołę Podstawową im. Batalionów Chłopskich w Kleczanowie

III miejsce Martyna Durda,  

– która przyjechała ze Szkoły Podstawowej w Skopaniu;

W kategorii szkół ponadpodstawowych laureatki zajęły następujące miejsca:

I Oliwia Perc

– reprezentująca II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Mielcu

II Katarzyna Tomczyk

– uczennica Zespołu Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu

III Martyna Gregorczyk

– z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.

Oryginalne pamiątkowe statuetki, okolicznościowe dyplomy, nagrody ufundowane przez I SLO Hetman oraz przekazane przez Przyjaciół Hetmanutek, sześciu wspaniałym triumfatorkom wieczoru wręczył gospodarz imprezy – Pan Dyrektor Paweł Dobrowolski wraz z Panią Wicedyrektor Martą Wciseł i członkami Jury.

Następnie oczom widowni na prezentacji konkursowej ukazały się wyniki głosowania w kategorii NAGRODA PUBLICZNOŚCI.

Oliwia Witych, uczennica II Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu, swoim wyjątkowym wykonaniem utworu Música en ti odniosła sukces zdobyła uznanie widzów.

Koncert dobiegł końca, a gratulacje za wyjątkowe wykonania piosenek otrzymali wszyscy śpiewający w Konkursie.

Dyrektor I SLO docenił również niepowtarzalny klimat, który stworzyła zgromadzona w Hetmanie publiczność. Wszyscy zaangażowani w przygotowanie, realizację koncertu i przeprowadzenie konkursu otrzymali podziękowania i gratulacje. Uściski, uśmiechy, gesty radości i szczęścia towarzyszyły i będą towarzyszyć jeszcze przez kolejne tygodnie całej ekipie Hetmanutek, grupie PRZYJACIÓŁ, która nie maleje, a wydaje się, że z każdym rokiem wręcz się powiększa.

Za każdą formę pomocy przy stworzeniu III MKPO Hetmanutki serdecznie dziękuję, m.in.:

Konradowi Kowalowi, Grażynie Kotulskiej, Katarzynie Łazowskiej, Joannie Szpyt,  Kamili Wolskiej, Krzysztofowi Wolskiemu, Adamowi Kunyszowi, Annie Niedźwiedź, Joannie Tomczyk, Jerzemu Pawelakowi, Zuzannie Świstek, Roksanie Dziurze, Pauli Nazar, Olkowi Przybyszowi, Martynie Kaczmarek, Natalii Kmuk, Julii Tworek i Michalinie Tworek, Idze Kwarciany, Lenie Kwarciany, Natalii Jugo, Klaudii Huk, Natalii Gaździe, Julii Barnaś,  Emilii Barnaś,  Antkowi Sobolowi, Kacprowi Jareckiemu, Magdalenie Markowicz, Julii Żygule, Wiktorii Orlińskiej, Magdalenie Stępak, Wojtkowi Szwagierczakowi, Antoninie Dąbrowskiej, Barbarze Bukale, Emilii Mikule, Julii Krząstek, Emilii Kutowicz, Mai Lutomskiej, Martynie Łukaszek, Oliwii Stydze, Oliwierowi Pałacowi, Antoninie Lis, Hubertowi Kieliszkowi, Oskarowi Figarskiemu, Jankowi Drysiowi i Brunowi Jaworskiemu oraz wszystkim klasom I SLO Hetman za wzięcie udziału w towarzyszącym Hetmanutkom mini konkursie na klasową playlistę.

Za rok znów coś wyjątkowego wymyślimy.

Zapraszamy😊 (rkl)