Szkolne obchody Dnia Ziemi

22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Celem wydarzenia jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. To ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.

Każdego roku tematyka Dnia Ziemi poświęcona jest innemu problemowi. Hasłem tegorocznej edycji jest Invest in our planet – Zainwestuj w naszą planetę. Organizatorzy zwracają uwagę na konieczność zmian w różnych obszarach działalności oraz wspólną odpowiedzialność – firm, rządów i obywateli.

W dniu 12.04.2022r., w ramach Dnia Ziemi, klasy IIb oraz IId wraz z wychowawcami, uczestniczyły w akcji sadzenia nowego pokolenia drzew, sosny zwyczajnej,  zorganizowanej na terenie Nadleśnictwa Rozwadów przez inżyniera nadzoru Panią Justynę Długosiewicz.

Udało nam się posadzić prawie 1000 nowych drzew.

W związku z cykliczną współpracą naszej szkoły z Regionalnym Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły, w tym roku w nawiązaniu do Dnia Ziemi, postawiliśmy na promocję tego pięknego obszaru.

Zorganizowany został konkurs fotograficzny o tematyce związanej z  Doliną Wisły. Spośród ponad 30 zdjęć organizatorzy święta wybrali 10 najlepszych prac. Zwycięzca został wyłoniony w głosowaniu, w którym wzięli udział uczniowie i nauczyciele podczas szkolnych obchodów Dnia Ziemi.

I miejsce w konkursie zdobyła Natalia Kmuk z klasy 2a. Gratulujemy!

Dziękujemy uczniom klasy 2b za przygotowanie wydarzenia. W szczególności prowadzącym: Joannie Kozak oraz Hubertowi Lasocie, a także Kacprowi Janczy za przeprowadzenie głosowania. Maciejowi Wolakowi za uchwycenie kamerą najlepszych momentów i Stanisławowi Hajdukowi za montaż filmu. Dziękujemy również wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie fotograficznym.

Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 jest to swego rodzaju muzeum przyrodnicze, traktujące o rzece Wiśle, jej środowisku, siedliskach oraz gatunkach zwierząt i roślin występujących w jej dolinie. W ten sposób Centrum propaguje wiedzę o funkcjonowaniu sieci obszarów chronionych Natura 2000, popularyzuje zasady ochrony przyrody i realizuje zadanie edukacji ekologicznej w gminie i w regionie.

  • W ramach projektu Natura 2000 chronionych jest 7 siedlisk;
  • obszar stanowi naturalny korytarz ekologiczny odgrywający ważną rolę w zachowaniu różnorodności biologicznej w przyrodniczym systemie europejskim oraz
  • stanowi obszar występowania wielu cennych i interesujących gatunków zwierząt oraz roślin.

Zachęcamy do zapoznania się z ulotkami dotyczącymi Tarnobrzeskiej Doliny Wisły oraz do odwiedzenia muzeum, z którym sąsiadujemy. (SW)

(Montaż filmu, Stanisław Hajduk)