Święty Marcin w Hetmanie

W poniedziałek, 13 listopada, na holu podczas długiej przerwie miały miejsce szkolne obchody Dnia Świętego Marcina, które zostały przygotowane przez uczniów klas 2 i 3 uczących się języka niemieckiego. Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem sprawowała p. Barbara Szewerniak. Na początku Nikodem Szala-Jagiełło (2a) i Martyna Piekarska (2b) przedstawili prezentację wykonaną przez Nikodema i Anię Makiełę. Dzięki temu zebrani poznali żywot św. Marcina, jego kult oraz różne tradycje związane z dniem św. Marcina i historię obchodów tego święta. Następnie ochotnicy wzięli udział w przygotowanym przez klasy trzecie tematycznym quizie na Kahoocie, stworzonym przez Wiktorię Orlińską (3c) i Igę Kwarciany (3d). Zwyciężczynią została Roksana Dziura (3b), a uczestnicy quizu otrzymali słodkie nagrody – duże Stutenkerle (inaczej Weckmanny – ciastka drożdżowe w kształcie człowieka, upieczone przez chętnych uczniów). Na koniec uroczystości wszyscy zgromadzeni otrzymali po Stutenkerlu – tradycyjnym niemieckim słodkim wypieku. Każdy miał okazję spróbowania tego marcińskiego specjału.

Więcej o św. Marcinie można poczytać tu.