Spotkanie z artystą

Na poniedziałkowej lekcji wychowawczej, 13 września 2021, klasa 1a obejrzała w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Marczaka wystawę „Plakaty literackie”. Uczniowie mieli również szansę spotkania i rozmowy z autorem prac, Michałem Stępniem. Poniżej przedstawiamy wybrane relacje uczestników wydarzenia.

„W bibliotece miejskiej, nieopodal naszej szkoły, miało miejsce inspirujące spotkanie z lokalnym artystą, podczas którego mieliśmy okazję zapoznać się z pracami Pana Michała Stępnia. Na wstępie spotkania twórca plakatów literackich opowiedział nam o swojej skomplikowanej drodze artystycznej. W przedstawionej historii autor przekazał wartościowe dla młodych ludzi informacje. Dla mnie najważniejszą z nich była waga wyboru odpowiedniego, naprawdę interesującego nas i zgodnego z naszymi predyspozycjami kierunku studiów.

Wystawione przez artystę prace były naprawdę intrygujące. Wzbudziły we mnie podziw, ponieważ wiem, jak wiele wysiłku wymagało ich wykonanie. Plakatem, który zrobił na mnie największe wrażenie była ilustracja do książki brytyjskiego pisarza, George’a Orwella – „Rok 1984”, ponieważ jest to jedna z moich ulubionych książek. Artysta w centrum pracy przedstawiał oko, umieszczając je na tle w kolorze mocnej czerwieni. W owym oku widnieje zegar, a w nim maleńka ludzka postać, która pełni rolę wskazówki. Wszystkie te elementy dzieła symbolicznie odnoszą się do treści genialnej książki Orwella.

Uważam, że spotkanie było inspirujące i niosło ze sobą ważny przekaz. Przy okazji mogliśmy zobaczyć przepiękne plakaty, będące efektem wieloletniej pracy Pana Michała Stępnia.” (Dominik Madej, 1a)

„Plakat do „Czarodziejskiej góry” na pierwszy rzut oka może wydawać się najzwyklejszą ilustracją, jednak po dokładnym przyjrzeniu się zauważamy cudowny minimalizm wyrażony poprzez drobne detale, które mogą dużo powiedzieć o powieści T. Manna. Uważam, że każdy z plakatów literackich ma w sobie coś szczególnego i wyjątkowego, co zachęca do przeczytania zilustrowanych przez grafika utworów”. (Wiktoria Kisińska, 1a)

„Pan Michał Stępień opowiadał, skąd wzięła się jego pasja do projektowania plakatów. Okazało się, że nie tak dawno odkrył swój talent, co pokazuje, iż w każdym momencie życia, niezależnie od wieku, zawsze jest czas, aby wykonywać coś nowego i znaleźć swój ukryty talent. Trzy dzieła zapadły mi w pamięć: „Balladyna”, „Oskar i pani Róża” oraz „Idiota”. (…) Przede wszystkim spotkanie to nauczyło mnie, iż trzeba być niezależnym od opinii innych, zawsze mieć swoje zdanie i dążyć za marzeniami.” (Marta Szczerowoda, 1a)

„Historia Pana Michała Stępnia naprawdę mnie zaciekawiła. Artysta sprawiał wrażenie kogoś, kto od zawsze wiedział, co chce robić. A to, co przeszedł, wcale na to nie wskazywało. Dał mi przez to motywację, aby nie bać się popełniać błędów. Jego prace przedstawiały wizualizację różnych książek. Zachęcił mnie w ten sposób do sięgnięcia po nowa lekturę.” (Magdalena Markowicz, 1a)

„Moją szczególną uwagę zwrócił plakat inspirowany dramatem „Balladyna”. Gdy po raz pierwszy zetknęłam się z tą książką, jej okładka nie przyciągnęła mojej uwagi. Była zwyczajna i nudna. Natomiast patrząc na projekt Pana Michała Stępnia, chętnie sięgnęłabym ponownie po utwór J. Słowackiego.” (Julia Żyguła, 1a)