Olimpiada Wiedzy o Mediach

KTO w hetmańskim gronie nie boi się publicznych wystąpień? Potrafi poprowadzić oficjalną imprezę, nie tylko świetnie się prezentując, ale i nawiązując dobry kontakt z widzami?

KTO przeprowadzi ciekawy wywiad, stworzy scenariusz, napisze artykuł, przygotuje plakat, kalendarz czy nawet nakręci film? I dużo wie o mediach? KTO? Jeśli wśród Waszych propozycji pojawia się Roksana Dziura (3b) i Kacper Janczy (4b), to TAK, macie stuprocentową rację! To są te osoby, które potrafią się odnaleźć w różnych dziedzinach, świetnie integrują wiedzę z wielu dyscyplin. Dlatego też chyba nie dziwne, iż właśnie Roksana i Kacper znaleźli się wśród osób zakwalifikowanych do etapu okręgowego interdyscyplinarnej Olimpiady Wiedzy o Mediach, organizowanej już po raz dziesiąty przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z innymi szkołami wyższymi.

Choć pewne wyniki pojawiają się na stronie olimpiady dopiero 24 listopada br. (ze względu na dużą liczbę zgłoszonych prac Komitet Główny przesunął czas ogłoszenia o cztery dni), to jednak już w pierwszym terminie Komitet Okręgowy w Rzeszowie podał swoich faworytów. A wśród nich znaleźli się nasi uczniowie – Kacper, były przewodniczący Sejmiku Uczniowskiego i jego tegoroczna następczyni – Roksana, która ponadto jest ubiegłoroczną finalistką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Obydwoje swą postawą nie tylko promują świadomy odbiór mediów, współuczestnictwo w komunikacji i życiu społecznym, ale również na podstawie posiadanych informacji potrafią dokonać samodzielnej analizy i oceny przekazów medialnych, jednym zdaniem – wspaniale spełniają wymogi Regulaminu Olimpiady Wiedzy o Mediach. Roksana napisała interesującą pracę nt.  Dziennikarstwo czasów dezinformacji. Kacper zaś, mając bogate doświadczenie z udziału w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii (choćby przy realizacji projektu Miło Cię widzieć) przygotował film w kategorii TikTok – pożeracz czasu, czy skarbnica wiedzy? Szanse i zagrożenia w korzystaniu z TikToka, nadając mu tytuł TikToK – fenomen czy fenomenalna katastrofa? Jeśli chcecie poznać szczegóły, pytajcie autorów!

Gratulujemy Roksanie i Kacprowi, życząc powodzenia w dalszym etapie, podczas testu pisanego 8 grudnia 2023 roku w Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Rzeszowskim.