Nikodem Szala-Jagiełło z awansem do etapu centralnego L edycji Olimpiady Historycznej!

Zakończyły się dwudniowe (13,27 stycznia) eliminacje  Olimpiady Historycznej Okręgu Podkarpackiego.

Bardzo dobrze zaprezentowali się w nich przedstawiciele Hetmana. Finał miał niespotykany od lat wysoki poziom rywalizacji, wyłącznie oceny: bardzo dobry i celujący, czyli 95 pkt. na 100 w etapie pisemnym i ustnym, dawały możliwość awansu do etapu centralnego.

Miło nam poinformować, że warunek ten spełnił uczeń klasy drugiej naszego liceum Nikodem Szala-Jagiełło (praca pisemna –  bardzo dobry, odpowiedź ustna –  celująca).

Nikodem dokonał analizy przemian społeczno-polityczno-gospodarczych w III RP, a w etapie ustnym scharakteryzował m. in. problemy Narodzin Niepodległej oraz znaczenie Bitwy o Anglię. Życzymy sukcesu w zmaganiach centralnych, które odbędą się tradycyjnie w Gdańsku.

Bardzo dobre wyniki uzyskali pozostali „hetmańscy historycy”. O włos od awansu był Jędrzej Rusinek (IV kl.), który uzyskał również ocenę celującą na etapie ustnym i łączny wynik 90 punktów na sto. W wielu poprzednich edycjach miałby awans w kieszeni, ale niestety, nie w tym roku.

Warunki Regulaminu, dające formalny warunek awansu (80 pkt.), spełnili ponadto: Amelia Ciba (IV kl.), Alan Jajko (III kl.) i Martyna Kaczmarek (II kl.). Gratulacje!

Łącznie w eliminacjach uczestniczyło 119 uczniów, a do etapu ustnego przeszły 72 osoby (minimum ocena dobry). Z Hetmana odpowiednio 9 na 10 uczniów (5 „piątek” i 4 „dobry plus”).

Cieszy nas bardzo chęć uczniów do zmierzenia się w rywalizacji z kolegami z innych liceów Podkarpacia. Warto robić więcej zgodnie z hasłem Hetmana:  Tendite in astra viri.

Już teraz zapraszamy chętnych do rywalizacji w przyszłorocznej edycji olimpiady,  nie tylko uczniów obecnych, ale także przyszłych naszej szkoły.                      (GK)

Szczegóły na stronie UR oraz Olimpiady