Natalia i Nikodem rekomendowani do zawodów centralnych Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

W pierwszą sobotę marca br. odbył się etap ustny zawodów okręgowych LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Wśród 36 osób zakwalifikowanych po części pisemnej w okręgu rzeszowskim znalazło się czterech przedstawicieli „Hetmana” – Emilia Barnaś (2b), Hanna Dybus (2d), Natalia Kolada (3c) oraz Nikodem Szala-Jagiełło (2a), którzy musieli odpowiedzieć na pytania komisji związane z pracą napisaną na etapie szkolnym. Zdający jakby bronili postawionych przez siebie tez, wykazując się przy tym dobrą znajomością tematu, kontekstami historycznoliterackimi oraz językowymi. Kolejnym wymogiem było zaprezentowanie bardzo dobrej wiedzy ogólnej o epokach literackich, zjawiskach charakterystycznych dla poszczególnych prądów czy ich przedstawicieli, a ponadto rozeznanie w zagadnieniach stylistycznych i językoznawczych, czyli należało opanować zdecydowanie więcej materiału, niż obowiązuje na poziomie rozszerzonym. Wyrazy uznania należą się naszym uczniom, którzy są dopiero na wczesnym etapie poznawania podstawy programowej z języka ojczystego, a wykazać musieli się ogromną ilością wiedzy, ale też i umiejętnościami jej prezentacji, a przy tym także opanowaniem stresu egzaminacyjnego – dla niektórych był to bowiem pierwszy poważny egzamin w formie ustnej. Nie ukrywamy, że nie było łatwo, ale nasi uczniowie wspaniale się spisali!

Z części ustnej zawodnicy mogli otrzymać 50 punktów, co po doliczeniu not za część pisemną (wypracowanie + test językowy) dało sumę 140 punktów. Miło nam poinformować, że najwyższą liczbę punktów w okręgu rzeszowskim zdobył Nikodem Szala-Jagiełło (124,5 p.), a Natalia Kolada (119 p.) uplasowała się na miejscu 6. Obydwoje zostali nominowani do etapu centralnego.

Gratulujemy wszystkim osiągniętych sukcesów, a przede wszystkim chęci i pasji do poznawania zawiłości języka oraz kultury polskiej! Tak jakby naszych hetmaniaków dopingowały słowa Marka Twaina: „Pierwszym krokiem ku sukcesowi zawsze jest decyzja: wchodzę w to!”.

I oczywiście zachęcamy czytelników tej informacji do trzymania kciuków za Natalkę i Nikodema na dalszym etapie, który odbędzie się 23 marca br.