Maraton Czytania

Książko, najwierniejszy towarzyszu w podróży życia, milczący w nieszczęściu, gadatliwy w radości, mówiący tylko wtedy, gdy się słuchać pragnie – jesteś jednym z najcenniejszych darów, jakie nam zesłali bogowie na nasz smutny padół. (Jarosław Iwaszkiewicz)

Wtorkowe przedpołudnie, 20 czerwca, upłynęło w „Hetmanie” pod znakiem lektury ulubionej książki podczas Maratonu Czytania. Zgodnie z kilkuletnią tradycją, uczniowie i nauczyciele spotkali się w szkolnym holu, by w skupieniu poczytać dobrą książkę. Merytoryczną podbudową spotkania była prezentacja przygotowana przez ucznia klasy III „d” Kacpra Lipca, podczas której autor wraz z kolegą z klasy Kacprem Mikusem zapoznali nas z dziejami książki – od glinianych tabliczek i papirusu po nowoczesne e-booki, odpowiedzieli na pytanie, dlaczego warto czytać, przybliżyli dość smutne statystyki na temat czytelnictwa w naszym kraju oraz wskazali najpoczytniejszych autorów w Polsce w 2022 roku.

Częścią  projektu są cytaty o książkach porozwieszane w różnych miejscach w szkole. Zachęcamy do zapoznania się z myślami autorów dawnych i współczesnych o zaletach książek, tak aby stały się inspiracją do czytania, również w wakacje. (DRz)