Magia teatru

Gustaw Holoubek, wybitny polski aktor, twierdził, że tam, gdzie „dwóch ludzi rozmawia, a reszta słucha ich rozmowy – to już jest teatr”. Jednak dla większości z nas teatralna magia kojarzy się z czymś więcej: sceną, kurtyną, miękkimi fotelami dla publiczności, antraktowym dzwonkiem, scenografią, rekwizytami, kostiumami… i oczywiście tym, kto tę wyobraźnię widza porusza – aktorem.

Owemu czarowi niezwykłej sztuki i pełnej tajemnic przestrzeni uległa Julia Kutyła z klasy 3a. Dziś reprezentowała naszą szkołę w eliminacjach rejonowych 68. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii „Wywiedzione ze słowa”. Julka znakomicie wcieliła się w postać pasterki Zosi z II części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Hetmaniacy, którzy regularnie bywają na szkolnych koncertach, wiedzą, że Julia jest obyta ze sceną, często prezentuje się na niej jako wokalistka. Jednak już tylko nieliczni kojarzą uczennicę z teatralnymi występami w przedstawieniach Młodzieżowego Teatru Amatorskiego, prowadzonego przez Pana Sylwestra Łysiaka w Tarnobrzeskim Domu Kultury.

W związku z dzisiejszym występem Julii, poprosiliśmy tę dziewczynę o bardzo teatralnym, szekspirowskim, imieniu o odpowiedź na kilka pytań.

– Czy warto brać udział w konkursach recytatorskich?

– Myślę, że jest to świetna opcja dla osób, które (tak jak ja) dobrze czują się na scenie i planują się na niej rozwijać. Oprócz tego, że ćwiczymy pamięć i występowanie przed publicznością, to możemy jeszcze lepiej zapoznać się z różnymi tekstami literackimi.

– Jakie masz wrażenia po dzisiejszych scenicznych prezentacjach?

– Szczerze? Byłam pod ogromnym wrażeniem poziomu, jaki dziś widziałam. Osoby występujące dały z siebie wszystko i na scenie działa się magia.

– Czy pamiętasz, kiedy zaczęła się Twoja fascynacja teatrem?

– W zasadzie to od momentu, kiedy w wieku czterech lat wygrałam pierwszy konkurs recytatorski w przedszkolu. Później mama zapisała mnie do teatru dla dzieci i tak się to rozwinęło.

Czy będziemy mogli zobaczyć Cię w najbliższym czasie w jakimś przedstawieniu?

– Już w czerwcu szykują się dwie premiery. Jedna – autorskiej sztuki mojej koleżanki z grupy teatralnej w TDK, a druga to spektakl szkolnego koła teatralnego na zakończenie roku.

– Gratulujemy i czekamy z niecierpliwością!