Koncert Charytatywny w Hetmanie

Śmierć nie jest przeciwieństwem życia, a jego częścią. (Stephenie Meyer)

Niełatwo mówić o śmierci, jeszcze trudniej jest przeżyć śmierć kogoś bliskiego.  Wydaje się, że jest to temat tabu, gdyż wywołuje lęk. Nie można jednak o tym milczeć, trzeba rozmawiać, by w ten sposób pomóc sobie lub drugiej osobie przeżyć żałobę.

Taka właśnie myśl przyświecała organizatorom koncertu charytatywnego, który odbył się w Hetmanie 4 listopada, w oktawie Uroczystości Wszystkich Świętych, gdy kościół Katolicki zachęca do szczególnej pamięci o zmarłych poprzez możliwość zyskania odpustu zupełnego. Inspiracją zaś był podkarpacki projekt edukacyjno-społeczny „Śmierć oczami dziecka: żałoba – temat tabu. Stop samobójstwom”, którego częścią stał się nasz hetmański koncert.

W sobotni wieczór szkolny hol zapełnił się zaproszonymi gośćmi, wśród których znaleźli się rodzice naszych uczniów, absolwenci, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Hetmana. Koncert rozpoczęła pani Kamila Wolska, przybliżając ideę tego wieczornego spotkania. Poprowadziła go zaś Zuzanna Świstek, uczennica klasy 4a. Nie tylko przedstawiała osoby, które występowały, ale też dzieliła się refleksjami nt. przeżywania utraty kogoś bliskiego i dawała wskazówki, jak sobie z tym radzić. Recytowała ponadto wiersze Mariusza Parlickiego „Śmierć to taki głupi żart” oraz Tadeusza Różewicza „Czas na mnie”.

Wśród wykonawców znaleźli się:

1. z nostalgicznym utworem zespołu Dżem „ Do kołyski” – Klaudia Huk, Natalia Jugo, Iga Kwarciany, Lena Kwarciany, Roksana Dziura, oraz z piosenką „Dłoń” z repertuaru Natalii Kukulskiej,
  2. Paula Nazar, recytująca wiersz Jana Brzechwy „Ojciec”,
  3. Julia Kutyła śpiewająca „Aniołom szepnij to” Sanah,
  4. Michalina Tworek przy akompaniamencie Igi Kwarciany z „Tears in Heaven” Erica Claptona,
  5. Patrycja Gorczyca z piosenką Mawn’s Gallery „Co się śni niewidomym” oraz przejmującym utworem Edyty Geppert „Jaka róża taki cierń”,
  6. absolwentka Emilia Piątkowska, śpiewająca piosenkę Deana Lewisa „How do I say goodbye”,
  7. Emil Trela z dobrymi radami Ryszarda Rynkowskiego „Wznieś serce nad zło”,
  8. Kamila Wolska, zapewniająca jak Beata Bednarz, że „Anioły są wśród nas”, a ponadto recytująca wiersz Wisławy Szymborskiej „Pokój samobójcy”,
  9. objawienie wieczoru – damski kwintet w składzie: Natalia Gazda, Emilia Barnaś, Julia Barnaś, Natalia Jugo, Iga Kwarciany, z niezwykłą „Bohemian Rhapsody” Queenu,
  10. Natalia Gazda piosenką „Boso” Zakopower zapewniła, że „dopiero gdy zawoła Bóg, to pożegnam wszystkie te rzeczy i znów pójdę boso”,
  11. Maja Zioło z nieśmiertelnymi słowami Perfectu „Wszystko ma swój czas”,
  12. Weronika Czechura śpiewająca ze wsparciem chórku dziewcząt, w składzie którego były:  Patrycja Gorczyca, Magda Mroczka, Zuzanna Świstek, Michalina Tworek, Julia Wolanin, Maja Zioło, utwór Dawida Podsiadły „Mori”,
  13. najmłodszy, dający nadzieję kwartet składający się z: Liliany Grochal, Zosi Grandys, Leny Szymańskiej i Michaliny Wolskiej prezentujący „Wspomnienie z dawnych lat” z bajki „Anastazja”,
  14. Magdalena Mroczka z piosenką „Jesteś” w towarzystwie chóru „Vox Hetmaniae”,
  15. wszyscy uczestnicy koncertu w utworze „Anioły” napisanym in memoriam Wiktorii Pietras, uczestniczki obozów artystycznych.

Na zakończenie głos zabrał pan Dyrektor Paweł Dobrowolski. Potwierdził, iż śmierć jest nieodłącznym elementem życia, a każdy z nas przychodzi na świat, wiedząc, że kiedyś z niego odejdzie. Przypomniał też osobę Józefa Salika, Zasłużonego Profesora Hetmana, po którym zostało wiele dobra. I tak jak Zuzia zachęcał do tego, byśmy, póki żyjemy, nie tylko widzieli anioły wśród nas, ale też sami takimi aniołami się stawali. Serdecznie podziękował p. Kamili Wolskiej, organizatorce koncertu, prowadzącej Zuzi Świstek oraz WSZYSTKIM wykonawcom i osobom zaangażowanym w to wydarzenie, m.in. niezawodnemu p. Jarosławowi Piątkowskiemu, nagłaśniającemu koncert. Zachęcił też do działań charytatywnych, a w tym dniu szczególnie do zakupu rękodzieł – aniołów, obrazów, świec i ciast, przygotowanych przez nauczycieli, uczniów  i ich rodziców. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony dla dzieci z Domu Dziecka w Skopaniu. Głos następnie zabrała p. Magdalena Zorić, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Les Orphelins”, która opowiedziała o realizowanym projekcie, wyborze m.in. naszej szkoły do jego realizacji. Przypomniała, iż zebrane środki zostaną przekazane dla dzieci z placówki w Skopaniu, dla których ponadto będą zorganizowane warsztaty arteterapii.

Przed bisowym utworem odbyła się spontaniczna licytacja sernika na zimno poprowadzona przez pierwszoklasistów: Janka Drysia i Igora Bakalarza. Stoiskiem z artykułami przeznaczonymi do sprzedaży opiekowała się klasa 1a pod opieką wychowawczyni p. Elżbiety M. Chabel i p. Doroty Skórskiej, z życzliwym wsparciem p. Doroty Nowickiej i p. Zofii Dryś.

O oprawę plastyczną imprezy zadbali p. Przemek Zamojski i p. Kamila Wolska. Uwieczniali ją p. Adam Kunysz, p. Konrad Kowal, p. Grzegorz Serwan.

W lokalnych mediach z pewnością będzie można przeczytać o naszym hetmańskim koncercie, jak choćby na facebookowej podstronie TVL czy TVP3 Rzeszów. Zebrano podczas niego około 3450 zł.