Kilka pomysłów na spędzenie czasu w ferie

Ferie to piękny, zimowy czas, na który wszyscy uczniowie czekają z utęsknieniem.

W natłoku codziennych spraw i obowiązków jest to dobry moment, aby spędzić trochę czasu w rodzinnym gronie, ale też i samemu ze sobą. Należy w kreatywny sposób zorganizować sobie czas wolny, by go nie zmarnować.

Ferie w domu to nuda? Niekoniecznie.

Jest bardzo wiele możliwości na spędzenie czasu wolnego właśnie podczas pandemii. Dobrze bawić się i odpoczywać możemy także we własnych czterech kątach.

Oto parę alternatyw na spędzenie czasu wolnego w domu:

Gry planszowe

Planszówki są świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu w domu razem z rodziną lub przyjaciółmi. Pełnią rolę terapeutyczną, integracyjną, poznawczą i kształcącą.

Domowy kurs gotowania

Ferie to dobry czas na szukanie nowych smaków i przy okazji naukę podstaw gotowania. Zaskoczmy domowników oryginalną potrawą. Może przeniesiecie się do pachnących pyszną pizzą i lasagne Włoch lub do aromatycznej i smakowitej Azji?

Seans filmowy na kanapie

Nie trzeba wybierać się do kina, by spędzić emocjonujący wieczór filmowy. Fantasy, komedie, dramaty, produkcje oscarowe. Jest wiele gatunków filmowych i z pewnością każdy z nas znajdzie coś dla siebie.

Lektury w domowym zaciszu

Jak pokazują badania, Polacy czytają bardzo mało książek. Powodów jest mnóstwo: nie mamy czasu, jesteśmy zmęczeni, czasami po prostu zapominamy o tej formie spędzania czasu, a przecież książki wzbogacają nasze słownictwo, a także rozwijają naszą wyobraźnię.

Czas na nowe pasje!

Czas pozostawania w domu można również wykorzystać na zajęcie się czymś zupełnie nowym. Może od zawsze chcieliśmy nauczyć się nowego języka, podstaw programowania, nowych sztuczek z piłką albo po prostu szydełkowania? To jest właśnie dobry czas, żeby zacząć poszukiwania nowej pasji.

Nadróbmy zaległości w kontaktach z bliskimi: dziadkami, kuzynami.

Seniorzy często skarżą się, że rzadko do nich dzwonimy, rozmawiamy, za mało poświęcamy im czasu. Nadróbmy to! Zapytajmy o ich samopoczucie, refleksje na przeróżne tematy. Historie opowiadane przez dziadków to skarbnica wiedzy i wyjątkowa podróż w przeszłość. Pyszna szarlotka i herbata z cytryną, a do tego pogaduchy z babcią lub dziadkiem to coś co będziecie kiedyś naprawdę miło wspominać.

Ferie to czas dla siebie

Zwykle narzekamy na brak czasu, na ciągłe zmęczenie. Pozostanie w domu jest więc idealnym momentem na chwilę dla siebie, zwłaszcza, że nie musimy się nigdzie spieszyć. Zaparzmy herbatę, włączmy ulubioną muzykę, może znajdziemy jakieś nieznane dotąd fantastyczne utwory? Podzielmy się nimi ze znajomymi! A może domowe SPA?

Nie rezygnujmy z ruchu

Zamknięte siłownie, baseny. Tak wygląda teraz nasza rzeczywistość. Jednak mimo tych ograniczeń, warto się ruszać. Wysiłek fizyczny wpływa na nasze samopoczucie. Możemy wykonywać ćwiczenia, które pamiętamy z zajęć wychowania fizycznego, albo możemy korzystać z pomysłów i planów treningowych przedstawianych w Internecie. Spacerujmy! Park Dzikowski stoi przed nami otworem.

Natalia Kmuk kl.1a