Kacper i Nikodem z awansem do etapu centralnego LXV edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym!!!

3 lutego na Politechnice Rzeszowskiej odbyły się eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Mury uczelni były szczęśliwe dla uczniów „Hetmana”, gdyż awans do etapu centralnego wywalczyli: czwartoklasista Kacper Leboda  (trzecie miejsce w zawodach) oraz drugoklasista Nikodem Szala – Jagiełło (miejsce szóste). Gratulacje za awans w tak trudnej i prestiżowej olimpiadzie!!!

W zawodach wzięło udział 59 uczniów z Podkarpacia, którzy walczyli o siedem pierwszych miejsc premiowanych awansem. Warto dodać, że dodatkowe miejsca uzyskał okręg za bardzo dobry występ uczniów z Podkarpacia w ubiegłorocznej edycji olimpiady.

Pierwsza część zawodów polegała na napisaniu testu sprawdzającego wiedzę z bloku stałego olimpiady oraz bloku zmiennego, który w tym roku koncentruje się na problematyce Unii Europejskiej. Do drugiej części zawodów przeszło 10 uczniów z najlepszymi wynikami, spełniającymi wymogi regulaminowe. Kacper i Nikodem uzyskali odpowiednio 41 i 39 punktów na 50 możliwych do uzyskania. Warto wspomnieć, iż trzeci z uczniów naszej szkoły Mateusz Trzaska, uzyskując 33 punkty, otarł się o granicę awansu.

Egzamin ustny uczestnicy zdawali przed komisją składająca się z pracowników naukowych uczelni, a polegał on na odpowiedzi na dwa wylosowane pytania z obydwu bloków programowych. Kacper i Nikodem poradzili sobie świetnie  i uzyskali oceny celujące i bardzo dobre.

Wielkie uznanie należy się Nikodemowi, który w sobotę poza udziałem w Olimpiadzie o Polsce Świecie Współczesnym, równocześnie uczestniczył w eliminacjach okręgowych Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. W sumie od godziny 9:30 do 16:15 napisał trzy egzaminy pisemne i zdał jeden egzamin ustny! Oby wyniki z języka polskiego były równie udane. Warto przypomnieć, iż tydzień temu Nikodem zdobył nominację do etapu centralnego Olimpiady Historycznej.  Szacun Panie Nikodemie!

Przed chłopcami teraz pracowity czas przygotowań, aby na Uniwersytecie Warszawskim potwierdzić swoje kompetencje i równocześnie wcześniej zdać maturę z wiedzy o społeczeństwie na 100%        (GK)

Więcej na http://www.owpsw.edu.pl/aktualnosci/