Jędrzej i Mateusz laureatami Olimpiady Wiedzy o Prawie!

Kolejne zawody centralne Olimpiady Wiedzy o Prawie za nami. W II Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Toniego Halika w Ostrołęce spotkali się uczestnicy eliminacji ogólnopolskich Olimpiady. Tradycyjnie już w grupie tej znaleźli się przedstawiciele Hetmana, tym razem uczniowie Jędrzej Rusinek i Mateusz Trzaska (4a). W finale zabrakło Kacpra Lebody, który także awansował do tego etapu Olimpiady, ponieważ w tym samym czasie brał udział w końcowych zmaganiach Olimpiady Wiedzy o Polsce Świecie Współczesnym, w których wywalczył tytuł finalisty.

Odpowiedzi Mateusza i Kacpra przed komisją prawników, pracowników polskich uczelni, były na tyle dobre, iż dały im tytuły laureatów. Odpowiednio Jędrek zajął 4, a Mateusz 7 miejsce. Brawo, Panowie!

W tym roku poziom Olimpiady był szczególnie wysoki, gdyż na 100 miejsc przewidzianych przez Regulamin w finale kwalifikacje zdobyło zaledwie 35 osób. Tym bardziej więc należy się uznanie naszym młodym „szkolnym prawnikom”. Wykazali się bowiem doskonałą znajomością prawa, dobrze wiedząc, że ius est ars boni et aequi – prawo jest sztuką tego, co dobre i sprawiedliwe.

Olimpiada składała się z trzech etapów. Do eliminacji szkolnych (test wiedzy prawniczej) przystąpiło 1352 uczniów ze 286 liceów, w etapie okręgowym natomiast wzięło udział 219 uczestników ze 124 szkół średnich. Etap ten składał się z testu wiedzy prawniczej oraz pisemnego egzaminu prawniczego.  Komitety Okręgowe zgłosiły 35 uczestników do eliminacji finałowych – ogólnopolskich. W wyniku egzaminu ustnego z wiedzy prawniczej 18 zawodników otrzymało tytuł laureata, 15 tytuł finalisty. W obecnym roku szkolnym Olimpiada Wiedzy o Prawie jest jedyną olimpiadą o takiej problematyce i szerokim uznaniu polskich uczelni w procedurze rekrutacyjnej na studia.

Wiedzę swoją w tym zakresie uczniowie w Hetmanie zdobywali na lekcjach z wiedzy o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym oraz podczas dodatkowych zajęć realizowanych pod nazwą elementy prawa. Przedmiot ten jest prowadzony w naszej szkole przez praktyka prawa – radcę prawnego mgr Magdalenę Harnik według jej autorskiego programu. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas trzecich i czwartych rozszerzających WOS, odbywają się w ramach opłaty czesnego, podobnie jak zajęcia z ekonomii. (GK)

Więcej na stronie Olimpiady.