Hetmańskie spotkanie opłatkowe

Tradycyjnie spotkanie opłatkowe rozpoczęliśmy od Mszy św., której przewodniczył ks. Maciej Charabin, składając ofiarę za zmarłych członków społeczności szkolnej. Przypomniał, co najważniejsze jest w święcie Bożego Narodzenia – Ubi caritas et amor, Deus ibi est (Gdzie miłosierdzie i miłość, tam jest Bóg), podkreślił wartość relacji człowieka z Bogiem, a w tym szczególnym czasie wskazał na możliwość budowania i wzmacniania relacji międzyludzkich. O oprawę uroczystości zadbała, czytająca ponadto czytanie, Paula Nazar (4b), śpiewem wsparły Aniela Roman (2c) i Zuzanna Świstek (4a), modlitwę wiernych w imieniu wszystkich przedstawił Grzegorz Rawski (4d), a do mszy służyli Krzysztof Kamiński (2d) i Hubert Lasota (4b).

Spotkanie szkolne na holu rozpoczęła Natalia Gazda (1b) pięknym wykonaniem popularnej świątecznej piosenki All I want for Christmas. Dalej uroczystość poprowadzili Hanna Mycek i Karol Frodyma (obydwoje z 1b). Następnie uczniowie i uczennice z klas 1b i 1d przedstawili scenki pt. W drodze do Betlejem pokazujące wartości płynące Bożego Narodzenia – wrażliwość, przyjaźń, nadzieję, miłość. W anielskim gronie zobaczyliśmy: Lenę Kwarciany (gościnnie z 1a), Alicję Madetko (1b) – anioła z najpiękniejszymi skrzydłami, Wiktorię Kicińską (1b), Huberta Kieliszka (1d). Osoby spotkane w drodze to przedstawiciele współczesnego pokolenia, młodzi ludzie, szukający sensu swojego życia, a wśród nich: z 1b Karmen Malecki,  z 1d zaś Izabela Wójcik, Szymon Kubiś, Kacper Pietruszka i Kacper Fularski. Podpowiedzieli nam, że warto pamiętać o bliskich, spędzać z nimi wolny czas. Pouczyli też, że nie wolno stygmatyzować i lekceważyć innych, zwłaszcza tych, którzy mają gorsze warunki życia, odstają w jakiś sposób od ogółu. Dobrze również uwolnić się ze złotej klatki dóbr materialnych, odejść od myślenia tylko o sobie i zaspakajania jedynie własnych potrzeb. Wszystko to bowiem jest nieistotne i przysłania prawdziwe Boże Narodzenie. W scenki wplecione zostały recytacje związane z tematyką świąteczną wykonane przez  Natalię Jugo i Oliwię Miś z 1b oraz Wiktorię Dziadurę i Karola Bąka z 1d.

Kolejna osoba, która pojawiła się na scenie, to pan Dyrektor Paweł Dobrowolski. Przypomniał, iż Krok po kroku, krok po kroczku, Najpiękniejsze w całym roczku, Idą święta, idą święta. Zwrócił uwagę na szczególny charakter Świąt Bożego Narodzenia, powiązanych z różnymi zmysłami – zapachem, smakiem, dźwiękiem, a przede wszystkim pozwalający budować międzyludzkie relacje. Blady strach padł na wszystkich, gdy pan Dyrektor chciał wzywać na scenę i odpytywać każdego z tego, co mu się kojarzy z Bożym Narodzeniem i czego sobie na te święta życzy. Pozwolił jednak, by każdy pomyślał w tym miejscu, gdzie jest, o tym, czego pragnie, i życzył, by to właśnie się mu spełniło.

Nostalgiczny nastój jeszcze się wzmocnił, gdy Natalia Gazda pięknie zaśpiewała Kolędę dla nieobecnych, przypominając tych, których nie ma już wśród nas. W następnym punkcie programu prowadzący, Natalia i Karol, zaczęli zadawać pytania związane z  przeróżnymi bożonarodzeniowymi faktami, które ostatnio pojawiały się w social mediach, na facebookowej podstronie Hetmana oraz na szkolnych korytarzach. Ci, którzy trafnie odpowiedzieli, zostali nagrodzeni świątecznymi pierniczkami.

Na scenie wystąpiła również Roksana Dziura jako nowa przewodnicząca Sejmiku Uczniowskiego. Złożyła podziękowania uczniom klas maturalnych, którzy zakończyli swoją pracę w Sejmiku. Wraz z opiekunką SU panią Marzeną Sarzyńską wręczyła symboliczne upominki Zuzannie Świstek, Kacprowi Janczemu, Mateuszowi Trzasce, zaocznie zaś Oli Barze, Jakubowi Radzimowi, Michałowi Kostępskiemu, Miłoszowi Murkowi.

Prowadzący następnie podziękowali pani Renacie Kozdrze-Labie, Natalii Jugo oraz panu Tomaszowi Kosackiemu – elfom, dzięki którym  możliwe było wykonanie świątecznych dekoracji, ponadto Julii Tworek i Idze Kwarciany (3d) za pomoc w przygotowaniu dekoracji, a także Antkowi Sobolowi i Kacprowi Jareckiemu (3d) za nagłośnienie wigilijnego spotkania.

Na zakończenie mogliśmy zobaczyć świąteczny teledysk Gloria, w realizację którego zaangażowali się uczniowie, nauczyciele oraz dyrekcja Hetmana. Brawami zostali nagrodzeni wykonawcy (przedstawieni w odrębnym artykule), pomysłodawczyni pani Kamila Wolska oraz nagrywający i opracowujący materiał panowie – Adam Kunysz i Grzegorz Serwan.

Na zakończenie wystąpił chór Vox Hetmanie, które przy klawiszowym akompaniamencie pani Joanny Szpyt i wtórze fletu w wykonaniu Julii Krząstek (1c), wykonał dwie kolędy – bardzo trafną teologicznie Gdy się Chrystus rodzi oraz najpopularniejszą Cichą noc.

W ramach parafialnych ogłoszeń pan Dyrektor Dobrowolski podziękował wszystkim występującym i zaangażowanym w realizację opłatkowego spotkania, zwłaszcza czuwającym nad całością wychowawcom – pani Katarzynie Łazowskiej (1b) i panu Grzegorzowi Serwanowi (1d). Zapowiedział też, że Nowy Rok będzie pomyślny dla Hetmana. Zaprosił ponadto do dalszego świętowania w grupach rocznikowych.

Po tak miłym ogólnym spotkaniu wszyscy rozeszli się do pięknie udekorowanych sal. Łamiąc się opłatkiem, składali sobie życzenia, rozmawiali przy świątecznym stole i integrowali się, śpiewając tradycyjne kolędy.

Podsumowaniem zaś niech będą słowa prowadzących: W tak niezwykłej i uroczystej chwili my również chcemy złożyć ciepłe i serdeczne życzenia – by domy nasze dekorowały: miłość, życzliwość i nadzieja. Niech światło choinki oświetla zawsze nasze życie i pozwala odnaleźć właściwą drogę. A przez cały rok, od poniedziałku do niedzieli, niech nas wszystko łączy, nic zaś niech nie dzieli.