Hetmański akcent na Świątecznych Targach Książki.

W Tarnobrzegu w dniach 8 i 9 grudnia2023 r. odbyły się I Świąteczne Targi Książki. Podczas kiermaszu można było spotkać autorów książek, porozmawiać z nimi oraz otrzymać autografy na swoich drukowanych egzemplarzach. Na hali MOSiR prezentowały się różne wydawnictwa książkowe, wydające lektury dla dorosłych i dzieci. Wybór był ogromny, można bowiem było znaleźć druki o różnej tematyce – geograficzne, historyczne, regionalne, religioznawcze, fantasy, pozycje dla dzieci czy kobiet, obyczajowe, thrillery, kryminały i wiele innych. W Strefie Pisarzy stworzono okazje, by posłuchać rozmów z różnymi autorami, m.in. z Mariuszem Kaniosem, tarnobrzeżaninem, autorem kryminałów, thrillerów oraz książek sensacyjnych. Pan Mariusz pisarstwem zajął się, jak sam mówił, dopiero w wieku pięćdziesięciu lat. Bardzo fascynującą rozmowę z pisarzem przeprowadził nasz tegoroczny maturzysta Kacper Leboda z 4a. Kacper przeprowadził rozmowę dotyczącą nie tylko twórczości, ale zahaczył o okres nauki pisarza w liceum, pytał ponadto o lekturę książek tych obowiązkowych, ale również i tych ulubionych. Sam autor podkreślał, że książki lubił czytać nawet po kryjomu na różnych lekcjach w liceum. Pan Mariusz, na prośbę Kacpra, podzielił się częścią swoich doświadczeń pisarskich i na pytanie prowadzącego nt. sposobu pisania, powiedział, że swoje kryminały pisze, nie mając na początku zarysu zakończenia. Sam zaczynając tworzyć, nie wie, jak książka się skończy. Dotychczas postacią pierwszoplanową w utworach pana Kaniosa była kobieta, pani komisarz, która rozwiązywała zawiłe meandry śledztwa. W ostatniej książce jednak  zaszły już zmiany. Pisarz, aby nie być zależnym od wydawców, założył nawet własne wydawnictwo „Piąte marzenie”, co daje mu poczucie spokoju, bowiem nie „gonią” go terminy wydania kolejnej pozycji książkowej. Nasz maturzysta tak prowadził rozmowę, że pan Mariusz opowiadał nie tylko o swojej twórczości, ale również o życiu osobistym oraz planach na przyszłość nie tylko związanych z twórczością. Kryminał „Uczynkiem i zaniedbaniem” to literacki debiut autora, który może będzie miał szansę na zmierzenie się z „małym ekranem”. Okazało się, że pierwszym i najżyczliwszym czytelnikiem, a także dającym przy okazji twórczą krytykę, jest żona Anna. Również pozostali członkowie rodziny mają swój udział w twórczości pisarza. Syn Michał (absolwent Hetmana) znalazł się na okładce książki „Szepty moich lęków”, natomiast ostatnio wydany „Fotoplastikon” był konsultowany z córką Emilką (obecną Hetmanianką), której portret możemy oglądać na okładce tego dzieła. Pan Mariusz ma w swoim 3-letnim dorobku aż 6 pozycji literackich. Oprócz wymienionych powyżej są jeszcze: „Zatoka syren”, „Dobry człowiek” oraz „Karty zła”. Polecamy je wszystkie do czytania.