HETMAN PAMIĘTA

Hetman pamięta

   Dehra dun

Nie przesadzajmy z tym
że jesteśmy
no bo gdzie jesteśmy
Parę chwil temu nas nie było
za parę znikniemy
A nawet teraz
gdzie nas szukać
w pracy w kartotece
w naszej głowie
Jesteśmy jak powietrze
Otwarci i rozpływający się
w otchłani

               Piotr Madej

Choć o bliskich, których nie ma już wśród nas, myślimy cały rok, początek listopada sprzyja szczególnej zadumie. W uroczystość Wszystkich Świętych, 1 listopada, a także w Zaduszki, przypadające tradycyjnie na dzień 2 listopada, wspominamy nie tylko najbliższych. Oprócz serdecznych myśli kierowanych w stronę nieżyjących już członków naszych rodzin, przyjaciół i znajomych, w gronie społeczności Hetmańskiej szczególnie ciepło wspominamy tych, którzy zostawili swój ślad w murach naszej szkoły. Dzięki naszej pamięci będą żyć wiecznie.

Zostaną z nami na zawsze… Nieodżałowany, Zasłużony Profesor Hetmana –  Józef Salik, nauczyciel wychowania fizycznego, pływania i przysposobienia obronnego. Przez ponad ćwierć wieku pełniący funkcję szefa Wodnego Pogotowia Ratunkowego w Tarnobrzegu. Profesor był amatorem aktywnego trybu życia – grał w tenisa, jeździł na nartach, biegał, żeglował, pływał na skuterze wodnym. Był człowiekiem wielu talentów i pasji, edukacji poświęcił całe swoje zawodowe życie. Wiadomość o jego nagłej śmierci była dla nas wielkim ciosem, raną, która nie zagoi się pewnie nigdy. Zarażał ogromną pasją do sportu, nikt tak jak on nie opowiadał dowcipów ani nie śpiewał „W zielonym gaju”. Młodzież uczył przede wszystkim szacunku do siebie nawzajem i tego jak ważna jest kultura w kontaktach międzyludzkich. W hołdzie jego pamięci rok szkolny 2016/2017, został opatrzony hasłem „kultura ponad wszystko”. Śp. Józef Salik jest patronem tarnobrzeskich kortów tenisowych, gdzie co roku odbywa się Memoriał Jego imienia. Nasza szkoła również ma swój Memoriał – Memoriał Pływacki, hetmańskie nowe boisko także ma swojego patrona – Józefa Salika.

W 2008 roku odszedł od nas Piotr Madej, poeta, tłumacz (współpracował z wydawnictwami Miniatura i Noir sur Blanc oraz czasopismami „Inny Świat” i „Ulica Wszystkich Świętych”), nauczyciel języka angielskiego, wykładowca literatury amerykańskiej w Sandomierskim Kolegium Językowym, autor wierszy i opowiadań. Przez ten czas, kiedy Piotr z nami pracował, mieliśmy okazję obcować z człowiekiem niezwykle wrażliwym, miłośnikiem białej herbaty (szczególnie tej z kwiatem agłai), zdrowego odżywiania, poetą, o którym trzeba pamiętać, do którego trzeba powracać, którym trzeba się zachwycać.

Myśląc o naszych Przyjaciołach, nie sposób w duchu nie zanucić piosenki Marka Grechuty „Ocalić od zapomnienia”. To pewne, że nie odejdą, dopóki żyć będą we wdzięcznej pamięci naszych serc…