„Hetman” na 47. miejscu w Polsce wśród szkół kompetencji przyszłości!

Dziś wieczorem odbyła się od dawna oczekiwana Gala Rankingu Szkół Zwolnionych z Teorii. Dzięki projektom społecznym zrealizowanym przez naszych uczniów w ramach VII edycji Olimpiady Praktycznej „Zwolnieni z Teorii” szkoła uplasowała się na znakomitym 47. miejscu w Polsce i 5. w województwie!

Gala Rankingu Szkół Zwolnionych z Teorii jest formą docenienia tych placówek, które „dają uczniom przestrzeń do rozwijania kompetencji miękkich przez realizację projektów społecznych, tym samym dbają o ich dobrostan”.  Jest ona wspaniałym wydarzeniem integrującym środowiska szkolne. W tym roku odbyła się w formie on-line.

Wydarzenie poprowadził znany dziennikarz telewizyjny, Marcin Prokop. Wśród zabierających głos nie mogło zabraknąć Pauli Bruszewskiej, szefowej fundacji Zwolnieni z Teorii, która podkreślała, z jakimi wyzwaniami musiała zmierzyć się zdalna szkoła w czasie pandemii. Jej zdaniem, „kompetencje przyszłości stały się kompetencjami teraźniejszości”, dzięki nim młodzież jest przygotowywana na kolejne wyzwania i może walczyć o lepszą przyszłość. W swoim wystąpieniu Paula Bruszewska skomentowała również wyniki raportu badania kondycji psychicznej uczniów. Wskazują one na wyższy poziom dobrostanu u uczniów realizujących projekty w porównaniu z ich rówieśnikami, którzy nie angażowali się społecznie (w badaniu porównywano następujące obszary: poczucie celu życiowego, rozwój osobisty, poziom samodzielności i pozytywne relacje z innymi). Myślą przewodnią raportu stały się słowa: „Działając dla innych, troszczę się o siebie”. Gratulacje uczniom i nauczycielom składali również przedstawiciele firm partnerskich: ING Bank Polski, Grupa Pracuj, Google.

47 miejsce w Polsce dla „Hetmana” to zasługa dwóch drużyn: Kacper Janczy, Amelia Ciba, Julia Długosiewicz, Grzegorz Rawski (projekt #PoznajMy Tarnobrzeg), Natalia Kmuk, Weronika Furdyna, Stanisław Hajduk, Maciej Krakowiak, Maciej Wolak (projekt przeSANDOmierz). Gratulujemy!

Przed nami jeszcze jedno ważne wydarzenie. 22 czerwca o godzinie 17:00 rozpocznie się Gala Projektów Społecznych, a podczas tego wydarzenia przyznane zostaną Złote, Srebrne i Brązowe Wilki. Trzymamy kciuki za nasze zespoły!!!

Link do rankingu: https://zwolnienizteorii.pl/ranking

A teraz trochę historii:

Pierwszy raz nasza szkoła przystąpiła do Olimpiady Praktycznej „Zwolnieni z Teorii” w roku szkolnym 2017/2018. Wtedy to wystartował projekt „Znajomi Nieznajomi”, realizowany przez zespół pod wodzą Katarzyny Bobowik, w składzie: Adam Barański, Maja Domańska, Jakub Fundament, Jakub Łygas, Michał Pawlik, Arya Ramos, Klaudia Szypuła.

Aż osiem projektów społecznych zgłoszono w roku szkolnym 2019/2020, ale ze względu na pandemię udało się ukończyć trzy. Projekt Eko-Rajd sfinalizowali: Weronika Rębacz, Natalia Rębacz, Hubert Koryciński, Gabriela Kasprowicz, Marianna Zych, Klaudia Śliwińska. Projekt Histomaniacy wcielili w życie: Jakub Bednarski, Jakub Kościelniak, Zuzanna Michałowska, Aleksandra Mroczkowska, Jakub Snopkowski, Jędrzej Tłusty, Wiktoria Żmuda. Projekt Nakręcamy Eco zrealizowali: Aleksandra Ciżyńska, Justyna Kosior, Piotr Paradowski, Jan Radoń, zdobywając dodatkowo nagrodę Brązowego Wilka.

Szkolnymi koordynatorkami projektów są: Małgorzata Chabel i Renata Dąbrowska.(rd)