Filharmonia i spotkanie z Mozartem!

Pomysł na piątkowy wieczór? Filharmonia i spotkanie z Mozartem!

„Requiem” W. A. Mozarta  – słynne monumentalne dzieło wiedeńskiego mistrza – wybrzmiało w piątek,  1 kwietnia, w  Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Pod batutą czeskiego dyrygenta Jiri Petrdlika wspaniale zaprezentowała się orkiestra symfoniczna filharmonii, znani na scenach muzycznych soliści oraz chór.

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
CHÓR INSTYTUTU MUZYKI UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO

JIŘÍ PETRDLÍK – dyrygent
BOŻENA STASIOWSKA – CHROBAK – przygotowanie chóru

BECCA CONVISER – sopran
MAGDA NIEDBAŁA – SOLARZ – mezzosopran
PAWEŁ SKAŁUBA – tenor
PIOTR KWINTA – bas

Na piątkowy koncert wybrali się też przedstawiciele chóru „Vox Hetmaniae” – nie straszna nam była zimowa aura! Wieczór zapisał się w naszej pamięci jako piękne muzyczne przeżycie, z bliska obserwowaliśmy pracę muzyków, dyrygenta, śpiewaków solowych, a zwłaszcza cudowny śpiew wielogłosowy!

Requiem to jedno z najsłynniejszych dzieł światowej literatury muzycznej, to ostatni utwór w życiu mistrza! Mozart był kompozytorem i multiinstrumentalistą, klasykiem wiedeńskim, uznanym powszechnie za największego geniusza muzycznego wszechczasów. Swój pierwszy utwór napisał jako 5-latek, symfonię skomponował w wieku lat 8, zaś operę — 12. Piętnastoletni młodzieniec miał już na swoim koncie ponad 100 utworów! Tego impetu twórczego nie stracił przez całe życie. Pisał prosto z głowy, bez prób i poprawek, pozostawiając po sobie olbrzymie dzieło — prawie 700 utworów. Niestety zmarł w wieku 35 lat.

Fragment piątkowego wykonania można usłyszeć tutaj.