Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to nie tylko święto dla osób związanych z budynkiem szkoły. Jest to moment do celebracji dla wszystkich, którzy pragną się uczyć i pomagają innym w zdobyciu nowej wiedzy. Pamiętamy wtedy w sposób szczególny o haśle „Pomagajmy uczyć, uczmy pomagać”. Być może jest to odpowiedni moment, by zacząć pomagać innym w nauce. Człowiek przecież przez całe swoje życie uczy się wielu nowych zagadnień. To ciekawość popycha go do odkrywania tajemnic tego świata. Gdyby nie pragnienie, by dowiedzieć się jeszcze więcej, rzeczywistość, jaką znamy, nie byłaby taka sama. Jak wyglądały świat, gdyby wielcy uczeni nie zadali sobie pytania: „Dlaczego?”? Rozwój jednostki nie były osiągalny, a co dopiero ludzkości. Teraz my, w szkole, odkrywamy na nowo te zagadnienia. Być może ktoś z nas, kto jest głodny wiedzy, przyniesie światu nowe odkrycia? Jednocześnie warto pamiętać, że ogólnodostępna wiedza to luksus. Tak wiele osób walczyło kiedyś o dostęp do niej. Tak wiele osób walczy i dziś o możliwość docierania do prawdy. Tak neutralnie podchodzimy w czasie lekcji historii do wiadomości o cenzurze. Nie zastanawiamy się nad tym, jak dobrze jest się uczyć w języku ojczystym. Być może jest to czas, by uśmiechnąć się nad podręcznikiem, nawet tylko dlatego że jest on w odpowiednich dłoniach. Być może jest to moment, by docenić edukację. Spojrzeć jeszcze raz na te wszystkie książki. Uśmiechnąć się do węglowodorów czy mapy świata. Życzyć miłego dnia swemu mistrzowi i po prostu podziękować mu, że jest.
W naszej szkole celebracja Dnia Edukacji Narodowej odbyła się już w czwartek 13 października – w przeddzień tego święta. Za organizację tego wydarzenia odpowiedzialne były klasy maturalne „e” i „f” wraz z wychowawcami. Jak co roku, gromkimi brawami doceniliśmy nagrodzonych za 365 dni tytanicznej pracy na rzecz szkoły i nauki. Otrzymaliśmy kilka ciepłych słów od przewodniczącego Sejmiku Uczniowskiego – Kacpra Janczy. Uczniowie pamiętają, że to nauczyciele pokazują im drogę do wiedzy. Sami uczniowie za to, dają tej szkole coś od siebie i czynią szkołę lepszą. Pan Dyrektor dał nam ważną lekcję, którą zapamiętamy na długo, w formie swojego przemówienia. Wdzięczności nie da się przedawkować, dlatego powinniśmy zatrzymać się i powiedzieć „Dziękuję” swojemu nauczycielowi. Usłyszeliśmy też wzruszające podziękowania od mamy naszego szkolnego brata – ś. p. Filipa Walickiego. Anna Bąk i Martyna Szmołda – prowadzące uroczystości – przedstawiły nam krótką historię szkolnictwa w Polsce. To ważne, by pamiętać o swoich korzeniach. W interesujący sposób na temat szkoły wypowiedzieli się niektórzy maturzyści. Przypomnieli nam, jak piękna jest nasza szkoła, jak chętnie do różnych form sprawdzania wiedzy podchodzą uczniowie i jak wiele zapamiętujemy z lekcji. (Uwaga! Nie zostało potwierdzone, czy pod tymi słowami podpisuje się cała społeczność szkolna. Dowód w postaci materiału filmowego jest już w drodze. Dalsze informacje na ten temat będą znane w czasie najbliższych dni.) Cała uroczystość skończyła się pozwoleniem uczniom na pięciominutową kontemplację nad życiem szkolnym w czasie sprzątania holu.
Sam Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole był dniem dyrektorskim. Jesteśmy jednak przekonani, że wszyscy uczniowie wykorzystali cały ten dzień na naukę we własnym zakresie. Nauczyciele i inni pracownicy szkoły nie byli im dłużni i zgłębiali tajniki mniej znanych im dziedzin. Przecież wszyscy z zapałem chcieli oddać hołd matce nauce. Pamiętać o niej powinniśmy przecież przez cały rok. (Karolina Błażkiewicz)