Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej

„Nauczyli mnie mnóstwa mądrości,
Logarytmów, wzorów i formułek […]”

Takimi słowami rozpoczyna się wiersz Juliana Tuwima „Nauka”, który został wydeklamowany podczas dzisiejszej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Szkoła to jednak nie tylko pisanie sprawdzianów, nauka niezliczonych formułek i wzorów. To także społeczność, która, aby dobrze funkcjonować, potrzebuje zaangażowania nauczycieli, administracji oraz uczniów. Aby docenić ich trud włożony w kształcenie kolejnych pokoleń Polek i Polaków, już od blisko 250 lat 14 października świętujemy Dzień Edukacji Narodowej.

Tegoroczny uroczysty apel rozpoczął się przemówieniem dyrektora, p. Pawła Dobrowolskiego, który dziękował kadrze nauczycielskiej oraz pozostałym pracownikom za ich ciężką pracę, zwłaszcza w ubiegłym roku szkolnym, kiedy to mimo pandemii szkoła nadal sprawnie pełniła swoją funkcję. Nie obyło się bez podziękowań dla uczniów, którzy godnie reprezentują szkołę nie tylko świetnymi wynikami w nauce, zaangażowaniem w różne projekty i udziałem w olimpiadach, lecz także wzorowym zachowaniem.

Druga cześć uroczystości została przygotowana przez uczniów klasy 2c pod opieką p. Doroty Rzeźnik i p. Beaty Suski.

Dominika Jajko i Weronika Wiatrowska skierowały słowa uznania i wdzięczności wraz z życzeniami zdrowia i radości z każdego dnia pracy do pracowników szkoły. W swojej prezentacji Amelia Grądziela i Helena Jońca przybliżyły zebranym genezę Dnia Edukacji Narodowej oraz reformę oświaty przeprowadzoną za panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Oprócz tego dowiedzieliśmy się, jak w innych krajach obchodzi się Dzień Nauczyciela.

Segment artystyczny rozpoczął się występem Karoliny Nawrot z 3b i Piotra Stasiaka z 2e, którzy wykonali piosenkę „Wzięli zamknęli mi klub” z repertuaru zespołu Kwiat Jabłoni.

Następnie Eryk Pawełek i Kacper Kuczyński, z pomocą uczniów z klasy 2b – Olgi Kowalik, Michaliny Baran i Adama Stasiaka oraz Huberta Grucy z 2a, odegrali krótkie scenki, w humorystyczny sposób przedstawiając realia zdalnej nauki. Martyna Łukasiewicz i Bartłomiej Stylski deklamowali wiersz „Nauka”, który w bardziej poważny sposób poruszał temat zdobywania wiedzy.

Na zakończenie uroczystości nauczyciele mogli wziąć udział w quizie i sprawdzić swoją znajomość młodzieżowego slangu, nauczycielskich powiedzonek czy wiadomości o szkole.

Julia Krzeszowska, kl. II „c”