Dni Otwarte tarnobrzeskiego PUZ

W ciągu trzech dni, od 5 do 7 marca br., uczniowie z „Hetmana” mieli okazję uczestniczyć w Dniach Otwartych Państwowej Uczelni Zawodowej w Tarnobrzegu. W gościnne mury miejscowej szkoły wyższej wybrali się uczniowie klas pierwszych i drugich, jedni do budynku przy ul. Wyszyńskiego,  a drudzy trochę dalej, na ul. Sienkiewicza do Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej. W czasie wizyty udało się zobaczyć sale, w której umiejętności praktyczne zdobywają studenci pielęgniarstwa oraz ratownictwa medycznego. Uczniowie mogli obserwować m.in. jak przebiega pobieranie krwi czy cewnikowanie pacjenta. Poznali również wyposażenie niezbędne w szpitalu, a szczególnie spodobał im się stół anatomiczny. Młodzież zaglądała do pracowni psychologicznych oraz odwiedziła strzelnicę, gdzie chętni uczniowie mieli szansę sprawdzić swą celność, strzelając z broni laserowej do wirtualnej tarczy. Pod koniec zwiedzania przybyli oglądali świat z drona i przekonali się, że bezzałogowe statki powietrzne są przyszłością w wielu branżach. Zainteresowani wirtualną rzeczywistością mogli założyć gogle VR pozwalające odnaleźć się w innym świecie. Niektóre grupy miały ponadto okazję, by podziwiać pokazy technik samoobrony i sztuk walki, obejrzeć sprawne akcje ratownicze,  jak też poznać różne techniki kryminalne lub popracować w Inkubatorze Przedsiębiorczości.

Większość przybyłych zaskoczona była niezwykle bogatą ofertą uczelni, a zwłaszcza świetnym wyposażeniem. Chętni mogli także wziąć udział w konkursach przygotowanych przez koła naukowe oraz porozmawiać ze studentami i pracownikami PUZ.                                                                                                                                                                                                                 (Magdalena Stępak 2a)