Debatowali w Senacie RP

Jan Mazurkiewicz i Michał Tutak (obaj z klasy IIIa) w środę, 20 września, uczestniczyli w Warszawie w debacie „Młodzi w polityce”, zorganizowanej przez Kancelarię Senatu RP oraz Posłanki i Posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży.

To już druga wizyta naszych uczniów w kompleksie budynków Sejmu RP przy ulicy Wiejskiej. W minionym roku szkolnym Janek i Michał przybyli tu jako posłowie reprezentujący Podkarpacie w XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbyła się 1 czerwca. Dziś mogli spotkać się w Senacie RP. Jakie są ich wrażenia po pracowicie spędzonym dniu?

Debata ,,Młodzi w polityce” rozpoczęła się od wystąpienia Marszałka Senatu, Pana profesora Tomasza Grodzkiego. Kolejno glos zabrali prowadzący obrady – Pan Paweł Mrozek i Pani Dominika Tłoczek. Następnie odbyła się debata młodzieżowa, która zwierała 3 panele tematyczne: przyszłość edukacji, zdrowie psychiczne oraz zmiany klimatyczne. Uważam, że spotkanie poruszyło wiele bardzo pilnych zagadnień, pokazało, że głos młodych ma znaczenie oraz że problemy systemu edukacji występujące w szkołach w całej Polsce nie są pomijane.(Jan Mazurkiewicz)

Uczestniczenie w takim posiedzeniu zawsze jest czymś niezwykłym, gdyż odrywa nas to od codziennej rutyny i pozwala na zastanowienie się nad problemami, które dotykają nie tylko młodych, ale także i całe społeczeństwo. Debata ta pokazywała również dobre wzorce prowadzenia dyskusji, gdyż pomimo różnic światopoglądowych i odmiennych pomysłów na rozwiązanie omawianych problemów, każdy na sali mógł swobodnie się wypowiedzieć, a konfliktów personalnych pomiędzy debatantami nie było wiele. Promowanie zdrowej, wolnej oraz uprzejmej debaty to moim zdaniem szczytny cel, a jego realizacja jest bardzo potrzebna w społeczeństwie, szczególnie w świecie coraz to większej polaryzacji politycznej, a – moim skromnym zdaniem – takie posiedzenia właśnie to promują. (Michał Tutak)