Contra Nałogom

1 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole dzień „Contra Nałogom.” Z tej okazji grupa teatralna, wraz z opiekunką, Sylwią Wychowaniak, przygotowała wystąpienie, które miało na celu ukazanie zagrożeń wynikających z uzależnień.

W przedstawieniu Beznazwy.com, którego scenariusz został napisany na podstawie książki Tobiasza Nurceka pt. Mówię wierszem. Pamiętnik alkoholika, młodzież przybliżyła rówieśnikom psychiczne i społeczne skutki zażywania alkoholu, takie jak: bezsenność, nerwica, stany lękowe, depresja, zaburzenia emocjonalne i adaptacyjne. Widzowie mogli zaobserwować, co przeżywa osoba dotknięta nałogiem, jak wygląda walka z uzależnieniami wreszcie zwycięstwo bohaterki nad chorobą.

Poprzez formę spektaklu, jakim był dziennik pisany wierszem, aktorzy: Julia Wolanian, Iga Kwarciany, Julia Tworek, Dominika Piejko, Martyna Kaczmarek, Paula Nazar, Krzysztof Gajewski, Wojciech Szwagierczak, Brunon Jaworski oraz Kacper Jarecki zaprezentowali wachlarz emocji, głównie smutku, bezradności, strachu ale też nadziei, determinacji oraz ufności.

W drugiej części wydarzenia, społeczność szkolna mogła dowiedzieć się w jaki sposób powstają i utrwalają się nałogi, takie jak uzależnienie od substancji (alkoholu, opiatów czy amfetaminy) oraz uzależnienia behawioralne, np. siecioholizm czy hazard, z biologicznego punktu widzenia. Pani Sylwia Wychowaniak, w krótkim wykładzie wprowadziła uczniów w biochemię mózgu oraz sposób funkcjonowania układu nagrody czyli ośrodka przyjemności. (SW)