Brawa dla finalistów Olimpiady Literatury i Języka Polskiego!

W sobotę, 13 kwietnia br., w Pałacu Staszica w Warszawie, gdzie znajduje się siedziba Polskiej Akademii Nauk, odbył się etap finałowy LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

Mamy więc oficjalne potwierdzenie, iż wśród tegorocznych finalistów OLiJP znalazła się hetmańska dwójka – Natalia Kolada (3c) i Nikodem Szala-Jagiełło (2a). Uzyskany tytuł daje im najwyższy wynik na egzaminie maturalnym i to trzykrotnie. Natalka będzie to mogła wykorzystać już w przyszłym roku szkolnym, Nikodem zaś w kolejnym.

Natalka, jako uczennica rozszerzająca od klasy pierwszej naukę biologii i chemii, pokazała, że można pogodzić tak różne dziedziny, w których potrzeba nie tylko pamięciowego opanowania wielu zagadnień, ale i pracy nad własnymi wnioskami.

Nikodem, humanista i pasjonat, biorący w bieżącym roku udział aż w  trzech olimpiadach, odpowiadał online w minioną sobotę z Gdańska przed warszawską komisją z j. polskiego. W tym samym bowiem czasie był w Gdańsku na finale Olimpiady Historycznej, z której, jak właśnie się dowiedzieliśmy, uzyskał tytuł laureata!

Wyrażamy szczególne wyrazy uznania za ogromny wysiłek włożony w poszerzanie własnej wiedzy w zakresie wykraczającym poza program szkoły ponadpodstawowej z historii literatury i nauki o języku, samodzielną lekturę oraz zaangażowaną pracę nad opracowaniem różnych tematów. Wydaje się, że w przypadku naszych uczniów potwierdzają się słowa Marii Konopnickiej: Język polski to nie tylko słowa, ale także emocje, uczucia i myśli. Nasi bohaterowie, ich rodziny i nauczycielki polonistki wiedzą, ile emocji wiązało się z każdym kolejnym etapem olimpiady.

Wielkie brawa i szczere gratulacje dla Was, Natalko i Nikodemie!